Jak sfinansować zakup mieszkania?

Finansowanie zakupu mieszkania

Przynajmniej kilka Polaków waha się odnośnie zakupu własnej nieruchomości twierdząc, że takie marzenia są poza ich zasięgiem finansowych możliwości.

Na szczęście można znaleźć kilka rozwiązań na tego typu sytuacje. Oczywiście każdy dopasuje najlepsze do swojej indywidualnej sytuacji. Zazwyczaj mieszkanie jest albo przepisywane w spadku, albo młodzi ludzie decydują się na zakup swojego „M” za kredyt mieszkaniowy, który później spłacają przez kolejne 30 lat swojego życia. Czy w takim razie nie ma innych możliwości?

Pożyczać pieniądze możemy nie tylko z banku. Jeśli będziemy chcieli zgodnie z prawem pożyczyć pieniądze od innej osoby fizycznej, wtedy możemy zawszeć z nią odpowiednią umowę cywilno-prawną. Umowa zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje, a także warunki udzielenia pożyczki. W treści powinny znaleźć się takie informacje jak wysokość pożyczki, okres spłaty, a także odsetki, które pożyczkobiorca będzie musiał ponieść. Od pożyczki trzeba będzie zapłacić podatek o wartości 2 procent wartości kredytu. Aby jednak wszystko było wykonane zgodnie z prawem, warto dokonać zapisu pod czujnym okiem fachowca, na przykład księgowego. Na pewno można skorzystać na dość atrakcyjnym oprocentowaniu, które przecież może być dużo niższe niż, to proponowane przez bank. Jedynym problemem może okazać się znalezienie osoby gotowej pożyczyć tak dużą kwotę.

Innym rozwiązaniem jest zakup mieszkania, ale inna osoba będzie spłacała kredyt. Brzmi jak prawdziwe marzenie, a jednak takie sytuacje naprawdę się zdarzają. Najczęściej mieszkanie przepisywane jest na dziecko, któremu kredyt spłacają kredyt rodzice. Na początku z dorosłym dzieckiem mogą mieszkać również współlokatorzy, którzy nieco odciążają ratę kredytu. Następnie gdy nastolatek staje się samodzielny finansowo, wtedy nie ma problemu, żeby samodzielnie spłacał raty kredytu. W końcu można ustanowić raty malejące.

Czy korzystanie z tradycyjnego kredytu jest naprawdę nieopłacalne? Zależy jak się na to spojrzy. Ponieważ jego wartość wcale nie musi być taka wysoka, jak nam się może wydawać na samym początku. Już na samym początku możemy negocjować warunki oprocentowania kredytu. Ponadto oszczędzając gotówkę, by posiadać wkład własny, możemy znacznie obniżyć koszta zadłużenia. W chwili obecnej obowiązkowy jest 5% wkład własny. Im jednak więcej zbierzemy, tym łagodniej podejdzie do nas placówka bankowa. W takim razie warto planować zakup mieszkania, jeszcze nie mając tego w zamiarze. Ponieważ w ciągu kilku lat jesteśmy w stanie zebrać całkiem pokaźny wkład własny ułatwiający nam otrzymanie kredytu oraz jego spłatę. Warto również korzystać z takich możliwości jakie dają nam różne programy pomocowe. Jeszcze kilka lat temu głośno było o projekcie Rodzina na swoim, w tej chwili jest to program Mieszkanie dla Młodych. Dzięki temu projektowi młodzi ludzie nie muszą się martwić o zebranie początkowego kapitału, ponieważ jest od refundowany ze Skarbu Państwa.

Komentarze

  • Marek 2014-12-05 04:56 Ocenił(a) na: 5,0

    Warto teraz pomyśleć o własnym koncie. Stopy procentowe są bardzo niskie ( rozwiązanie tymczasowe! ), dzięki czemu możemy liczyć na świetne warunki kredytu hipotecznego. Do tego niski wkład własny, który za rok ma być 2-krotnie wyższy a za 2 lata jeszcze większy... Ciekawe czy wtedy zainteresowanie zakupu mieszkania będzie tyle osób czy większość pójdzie na łatwiznę i będzie wynajmować?

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje