Jak poradzić sobie z nie spłaconymi długami i pożyczkami?

Jak poradzić sobie z nie spłaconymi długami i pożyczkami

Chociaż wszędzie mówi się o tym, by uważać na to, gdzie pożyczamy pieniądze, a także na to, by koniecznie spłacać wszystkie zobowiązania w wyznaczonym terminie, to jednak problemy finansowe mogą dotknąć każdego. Czasami wystarczy splot niespodziewanych wydarzeń, bądź też nasze lekkie podejście do rat lub konkretnych zobowiązań. Któż z nas nie popełnia błędów. Jednak najważniejsze jest to, żeby umieć później z nich wybrnąć.

Nie chowaj głowy w piasek

Jedną z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić w tej sytuacji, jest chowanie głowy w piasek. Czekanie na to, aż sytuacja sama się rozwinie, niestety nie przyniesie nam niczego dobrego, a jedynie sprawi, że nasza sytuacja będzie wyglądać jeszcze gorzej.
Tym bardziej że często w takich sytuacjach mamy do czynienia z coraz większymi kosztami naliczanymi za brak terminowej spłaty pożyczki. Jeżeli Twój dług nie maleje, ale właśnie robi się coraz większy, a do tego grozi Ci sprawa sądowa w związku z brakiem oddania wierzytelności, to powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z firmami lub innymi instytucjami, którym zalegamy pieniądze.

Kontakt ze wszystkimi wierzycielami

Już wiesz, że pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest natychmiastowy kontakt ze wszystkimi swoimi wierzycielami. Może to być najtrudniejszy krok, ale bez niego nie będziemy mogli wykonać kolejnych. Musisz dać znać, że jesteś gotowy spłacać swoje zobowiązanie. Być może większość firm, na przykład banków lub firm pożyczkowych czeka na Twój ruch. Dodatkowo możesz spodziewać się gotowych rozwiązań, które są przygotowane dla takich osób jak Ty.
Może to być na przykład przedłużenie terminu spłaty pożyczki lub raty, albo też rozbicie na dogodne raty. Dzięki temu placówki finansowe dają Ci możliwość spłaty całego zadłużenia. Jest to istotne, ponieważ nie tylko Twoja sytuacja może nie tylko ulec w końcu zmianie, ale również może jeszcze dodatkowo się poprawić, ponieważ przestaną być naliczane koszty nieterminowości. A przynajmniej możesz dojść do ugody, by Twoja sprawa nie wylądowała w sądzie.

Zaplanuj strategię spłaty zadłużenia

W tym celu najlepiej będzie, jeżeli zdecydujesz się na dokładne spisanie wszystkich swoich zadłużeń. Określ dokładnie gdzie i jakie kwoty zalegasz. Dodatkowo zrób notatki, w których miejscach zrobiło się naprawdę gorąco i jakie poniesiesz z tego tytułu konsekwencje. Ponieważ może się okazać, że wcale nie jest najpilniejsza ta pożyczka, która ma najdalszy termin płatności, ale ta, która nalicza największe koszty nieterminowości, przez co naprawdę bardzo mocno narusza Twój budżet.
Jeżeli już dokładnie określisz, jakie ciążą na Tobie zobowiązania, a także jasno stwierdzisz, które z nich są najpilniejsze – określenie planu spłaty wszystkich zobowiązań, będzie zdecydowanie łatwiejsze. W ten sposób ułożysz sobie plan, gdzie należy wpłacać przelewy. Takie podejście pozwoli Ci nie tylko uporządkować sytuację, poprzez uświadomienie się, w jaki sposób ona rzeczywiście się prezentuje. Ale jeszcze stwierdzisz, w jakim czasie będziesz mógł wyjść na tak zwaną prostą. Jest to niezwykle ważne, ponieważ bardzo często mamy problem ze spłatą swoich zaległości finansowych, ponieważ nie wiemy dokładnie ile zalegamy, a także czy w ogóle nasza sytuacja ma szansę na poprawę.
Wyjście ze statusu quo jest niezwykle ważne. W ten sposób naprawdę mamy szansę na szybkie oraz efektywne wyjście z naszych zadłużeń.

Kredyt lub pożyczka konsolidacyjna

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z tak zwanej pożyczki lub kredytu konsolidacyjnego. Z tego rozwiązania możemy skorzystać w momencie, kiedy już nie mamy czasu na to, by powoli spłacać poszczególne zobowiązania.
Produkty konsolidacyjne polegają przede wszystkim na tym, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania są zbierane w jeden kredyt w jednej instytucji finansowej. W ten sposób rzeczywiście nie musimy się martwić, iż w jednej firmie zalegamy z pożyczką, w innym banku z takim kredytem, a jeszcze w innym miejscu przestaliśmy spłacać raty za zakupiony sprzęt lub meble. Jeżeli Twoje wszystkie długi rozdrobnione są na kilka różnych instytucji, a także już dawno doliczane są wszelkie odsetki, to faktycznie skorzystanie z pożyczki lub kredytu konsolidacyjnego jest rozsądnym rozwiązaniem.
Przede wszystkim przestajesz w innych miejscach borykać się z kosztami nieterminowości. Co znacznie obniża wartość naszego zadłużenia. Dodatkowo nowe zobowiązanie jest rozbite na dogodne miesięczne raty, z którymi na pewno będziemy mogli sobie poradzić. Niektóre oferty jeszcze obejmują możliwość pożyczenia gotówki, którą przeznaczymy na dowolny cel. W takim razie, jeżeli nasze problemy finansowe powodują, że niestety nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, ponieważ nie wystarcza nam na to pieniędzy, to taki dodatkowy zastrzyk gotówki okaże się niezwykle pomocny.
Pamiętajmy jednak o tym, by koniecznie nowe zobowiązanie spłacać w wyznaczonym terminie. Ponieważ w sytuacji, kiedy zaniedbamy spłatę kredytu konsolidacyjnego, to możemy mieć poważny problem ze znalezieniem innej alternatywy.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje