Jak oszczędzać pieniądze?

Jak oszczędzać pieniądze

Temat oszczędzania pieniędzy pojawia się niezwykle często. W końcu zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób odłożyć upragnioną sumę pieniędzy na spełnienie konkretnych marzeń. Okazuje się jednak, że często nie jest to takie proste, przez co za każdym razem obiecujemy sobie, że tym razem na pewno podejdziemy do tematu w zupełnie inny sposób.

Przyczyny, dla których nie oszczędzamy pieniędzy?

Zanim dowiemy się w jaki sposób możemy oszczędzać pieniądze, najpierw dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, dlaczego w ogóle tego nie robimy. Okazuje się, że takich powodów jest naprawdę sporo. Do nich zalicza się między innymi:
mały dochód – bardzo często tłumaczymy brak oszczędności tym, że za mało zarabiamy. Wtedy mamy wymówkę, że tak naprawdę nie mamy z czego odłożyć na tak zwaną czarną godzinę, bądź też na wcześniej założony sobie cel. Oczywiście ten powód można bardzo łatwo obejść. Ponieważ tak naprawdę nikt nie powiedział, że musimy koniecznie oszczędzać bardzo duże kwoty. Ponieważ często w zupełności wystarczy, że będzie to kilka złotych miesięcznie. Ale jak mówi znane przysłowie „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. Warto kierować się tymi słowami, wtedy przynajmniej po pewnym czasie możemy zauważyć dość satysfakcjonującą kwotę.
duże stałe wydatki – to jest kolejny powód, dla których uważamy, iż oszczędzanie nie jest dla nas. Nic bardziej mylnego. W wielu sytuacjach nadal mamy okazję do tego, żeby jeszcze odłożyć nawet niewielką kwotę. Zupełnie tak samo, jak przy poprzedniej przyczynie. Warto mieć jeszcze na uwadze to, że jeżeli borykamy się ze zbyt dużymi wydatkami, to zamiast się frustrować, że nie możemy odłożyć pieniędzy, dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób możemy zniwelować te wydatki? Może wystarczy oszczędniej zarządzać energią lub wodą, by płacić mniejsze rachunki? Lub czasem nie warto wydawać pieniądze na różne rzeczy, szczególnie produkty, których nie jesteśmy w stanie przejść. Niestety takie wydatki bardzo często lądują w koszu na śmieci.
słomiany zapał – Ile razy mówiłeś sobie, że od poniedziałku zaczniesz oszczędzać. Albo, że ten przełom nastąpi od kolejnej wypłaty lub podwyżki, jaką w końcu masz otrzymać? Tutaj najlepszym lekarstwem jest jak najszybsze oszczędzanie. Lepiej częściej i małe kwoty, niż duże kwoty, ale tak naprawdę nigdy.
nieodpowiednie zarządzanie gotówką – wydawanie pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, które niestety albo nam się nigdy nie przydadzą, albo które po prostu wyrzucimy, jest niesamowitym przeciwieństwem oszczędzania. Warto przyjrzeć się swoim wydatkom, a nawet je notować przez pewien czas. W ten sposób szybko dowiemy się jakie błędy popełniamy, a także które z nich możemy szybko zniwelować. Wtedy okaże się, że bez problemu znajdzie się również gotówka, którą przekierujemy na własne oszczędności.
brak narzędzi do oszczędzania pieniędzy – Jeżeli nie dysponujesz żadnym kontem oszczędnościowym lub lokatą, to niestety ale oszczędzanie pieniędzy faktycznie będzie bardzo trudnym zadaniem. W takich okolicznościach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z takiej oferty banku lub innej instytucji finansowej. Jednak rozdzielenie zaoszczędzonych pieniędzy od tych, którymi chcesz na swój sposób zarządzać każdego dnia jest wyjątkowo ważne.

Jak oszczędzać?

Gdy już zweryfikujesz jakie problemu leżą u podstaw braku oszczędzania, na pewno od razu nasuną Ci się rozmaite pomysły na to, w jaki sposób możesz odkładać pieniądze. Jeżeli jednak masz nadal z tym problem możesz skupić się na kilku podstawowych wskazówkach:

odkładaj pieniądze od razu po wypłacie – najczęściej popełnianym błędem jest niestety to, iż wydajemy pieniądze przez cały miesiąc, a dopiero pod jego koniec, kiedy już prawie nie mamy środków finansowych na koncie, zaczynamy myśleć o oszczędzaniu. Działając w taki sposób nigdy nie zaoszczędzimy pieniędzy, ponieważ za każdym razem będziemy uważać, że nie mamy pieniędzy na to, by je odłożyć. Niezależnie od tego, czy będziemy mieli na koncie kilkaset złotych, czy też kilka tysięcy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, iż całą kwotę wydamy, ponieważ będziemy mieli poczucie, iż za miesiąc otrzymamy znowu wypłatę. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie oszczędzanie na samym początku. Ustal jaką kwotę chcesz odłożyć i przelej ją na konto oszczędnościowe, lub też po prostu wypłać, by później wsadzić do tak zwanej skarpetki.

załóż konto oszczędnościowe lub lokatę – jak już wcześniej wspomniano, jeżeli mamy pamiętać o tym, jaką kwotę już zaoszczędziliśmy, a jednocześnie znajduje się ona na głównym koncie bankowym, którym zarządzamy każdego dnia, bardzo szybko się pogubimy. Albo też będziemy mieli złudne poczucie tego, że tylko w jednym miesiącu pożyczymy zaoszczędzoną kwotę na bieżące wydatki, a w kolejny wszystko oddamy. Niestety w kolejnym miesiącu już o tym kompletnie zapominamy. Wystarczy założyć subkonto oszczędnościowe, by na nie odkładać nawet niewielkie sumy. Jego zaletą jest oczywiście to, iż takie wpłaty możemy dokonywać o dowolnej porze, a także mogą to być nawet symboliczne sumy. Dodatkowo z tego konta też możemy wypłacać pieniądze o dowolnej porze dnia i nocy. Zwykle takie konta są objęte symbolicznym oprocentowaniem. W związku z tym, co miesiąc możemy zobaczyć przyrost naszych oszczędności, chociaż o kilka groszy.

określ cel oraz kwotę – czym będzie oszczędzanie pieniędzy, jeżeli tak naprawdę nawet nie wiemy na jaki cel chcemy oszczędzać pieniądze, a także jaka kwota jest nam potrzebna. Im bardziej skonkretyzujemy nasze plany, tym łatwiej będzie nam je zrealizować. W końcu łatwiej jest zaoszczędzić 50 złotych, niż myśleć o kosmicznych, całkiem nieosiągalnych sumach.

niweluj wydatki – czasem oszczędności będą przychodzić same, jeżeli zdecydujemy się na ograniczenie poszczególnych wydatków. Może to najwyższa pora, by ograniczyć palenie papierosów, lub też nawet całkowicie z niego zrezygnować? Warto mieć na uwadze na co wydajemy pieniądze, a także na jakich wydatkach w ogóle możliwe jest zaoszczędzenie nawet niewielkiej sumy. Okazuje się, że rozsądniejsze wydatki, a także zarządzanie pieniędzmi, przyczyni się z powodzeniem do tego, że będziemy mogli bez najmniejszego problemu odłożyć potrzebną kwotę.

znajdź dodatkowe źródła przychodów – jeżeli zarabiamy naprawdę niewiele, przez co mamy problem z oszczędzaniem większych kwot, warto zastanowić się nad pozyskaniem dodatkowych dochodów. Okazuje się, że nie jest to takie trudne, jakby się mogło wydawać. Zwłaszcza, że żyjemy w czasach Internetu. Wystarczy, że będziemy polecać produkty finansowe, a szczególnie pożyczki pozabankowe swoim znajomym. W ten sposób bez problemu zarobimy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych za każdą poleconą osobę.

Czy jeszcze masz jakieś wątpliwości co do oszczędzania? Na pewno wcale to nie jest takie trudne, jak Ci się wydawało na samym początku. Wystarczy zacząć, a także sobie zaplanować to, jaką sumę chcesz odłożyć. Następnie monitoruj swoje postępy i nie zniechęcaj się, jeżeli nie od razu będzie Ci się udawać uzyskiwać zamierzone efekty.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje