Jak oszczędzać pieniądze? Wydawać mniej niż się zarabia. Resztę odkładać na IKZE

ikzeOszczędzanie najczęściej kojarzy się z wyrzeczeniami. Tego nie kupić, tam nie pójść, to przełożyć – prosta logika. Tymczasem okazuje się, że kilka trików wystarczy, by efektywnie budować kapitał na przyszłość. Nawet niewielkie kwoty. Nie można w końcu zapomnieć o tym, że regularnie odkładane zaowocują po latach sporym budżetem. O emeryturze powinni więc pomyśleć także dzisiejsi 30-latkowie.

Na czym oszczędzać pieniądze?

Pytanie o to, na czym można oszczędzać pieniądze, jest chyba najtrudniejsze. W końcu „nie mam z czego” to najpopularniejsza wymówka. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że w oszczędzaniu nie chodzi o gwałtowne ucięcie każdej przyjemności. Oszczędzanie to maraton, a nie sprint.

Przede wszystkim – należy wziąć wydatki w swoje ręce. Wystarczy krótka analiza finansów, by zobaczyć, co pochłania najwięcej pieniędzy. Czy to impulsywne zakupy. Wysoki abonament za kablówkę, której i tak nie ma czasu się oglądać. Drogi karnet na siłownię z której się nie korzysta. Światło, które jest zapalone nawet kiedy nikogo nie ma w domu. Palenie papierosów. Zdaniem ekspertów, każdy jest w stanie bezboleśnie ograniczyć własne wydatki. O ile przeanalizuje swój domowy budżet.

Gdzie oszczędzać na emeryturę?

Kiedy udaje się odłożyć pieniądze warto zastanowić się, co z nimi zrobić. Nikt nikomu nie broni po kilku miesiącach wyjechać na zasłużoną wycieczkę w tropiki czy kupić nowy telewizor. Ale to wciąż nie będą pieniądze odłożone na emeryturę. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. To jedna z form dobrowolnego oszczędzania, którą udostępnia III filar.

IKZE umożliwia systematyczne odkładanie pieniędzy. Limit jest określony z góry, w roku 2016 można odłożyć nie więcej niż 4 866 złotych rocznie. Czyli to około 400 złotych miesięcznie. To więc jak najbardziej realna kwota, którą dodatkowo można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dla przykładu, pracując na etacie w pierwszym progu podatkowym (18%) można w ujęciu roku zaoszczędzić nawet 720 złotych.

Pieniądze te trzeba będzie zwrócić wtedy, gdy przyszły emeryt zdecyduje się wyciągnąć pieniądze z konta przed czasem określonym w umowie. Wypłata z zachowaniem preferencji podatkowych w IKZE najczęściej dotyczy wniosku złożonego po 65 roku życia oraz dla konta, na które dokonywano wpłaty przez co najmniej pięć lat.

Warto pamiętać, że każdy może mieć tylko jedno konto IKZE. Jeśli dla kogoś limit wpłat jest zbyt niski, to powinien zainteresować się także Indywidualnym Kontem Emerytalnym, IKE. To oferty z których można – a nawet zaleca się – korzystać równolegle. To dobry sposób, by zagwarantować sobie stabilną emeryturę.

Więcej na temat IKZE znajdziecie tu: https://www.nntfi.pl/emerytura/ikze

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje