Jak bezpiecznie i odpowiedzialnie zaciągać kredyty i pożyczki

długi a pożyczkiW ostatnich latach kredyt i pożyczka stały się bardzo popularnymi słowami wśród Polaków. Niestety wielu naszych rodaków nie wie jak odpowiedzialnie zaciągać długi, nie sprowadzając na siebie ryzyka wpadnięcia w nadmierne zadłużenie czy też w spirale długów. Trzymanie się kilku prostych rad, które przedstaw ten tekst, może pozwolić uniknąć tego typu problemów.

Pierwszą i podstawową rzeczą, którą należy zrobić przed zaciągnięciem zobowiązania czy będzie to kredyt czy też chwilówki pozabankowe, jest policzenie jego całkowitego kosztu. Niestety w polskim społeczeństwie cały czas pokutuje mit, że najlepsza oferta to ta o najniższym oprocentowaniu nominalnym, zapominając o różnego rodzaju opłatach manipulacyjnych czy obowiązkowym ubezpieczeniu, które także należy wliczyć w cenę. Dużo lepszym wskaźnikiem niezależnie czy to kredyt czy pożyczka jest RRSO (Realna Roczna Stopa Oprocentowania), która uwzględnia różnego rodzaju opłaty dodatkowe.

Drugą rzeczą ważną w odpowiedzialnym zaciąganiu długów jest dokładne policzenie domowego budżetu i sprawdzenie czy będzie się on bilansował i czy nowa opłata nie spowoduje problemów ze spięciem domowego budżetu. Warto też sprawdzić czy nie istnieje możliwości samodzielnego sfinansowania czy to w momencie bieżącym czy po przez odłożenie w czasie i zgromadzenie odpowiedniego kapitału. Kredyt czy pożyczka powinny być narzędziem po które sięga się w konieczności, a nie tak po prostu.

Trzecia rzecz którą należy zrobić to dokładne przeczytanie umowy i sprawdzenie podmiotu udzielającego, niezależnie czy to kredyt czy pożyczka. Jeżeli nie jest się pewnym czy to co znajduje się w dokumencie jest zgodne z przedstawioną ofertą lub ustaleniami z konsultantem, należy odstąpić od jego podpisania. Jeżeli chodzi o sprawdzenie podmiotu udzielającego, ma to znaczenie zwłaszcza przy zaciąganiu pożyczki w instytucji pozabankowej, gdyż niestety w tym sektorze działają nieuczciwi przedsiębiorcy. Bardzo pomocna jest tutaj lista ostrzeżeń tworzona przez Komisje Nadzoru Finansowego. Nie każda pożyczka pozabankowa jest niebezpieczna, istnieje wielu uczciwych przedsiębiorców, jednak należy uważać, gdyż jak na niemal każdym rynku, tak i na tym działają oszuści, starając się dokonywać przekrętów.

Ostatnia rzecz o której trzeba pamiętać to nie spłacanie zobowiązań czy jest to kredyt czy pożyczka, innym zobowiązaniem.

Takie działanie powoduje powstanie spirali długów i nawarstwianie się długu, gdyż każda kolejna pożyczka czy kredyt to większe koszty i większy dług. Wyjątkiem od tej reguły jest specjalnie przeznaczony do tego produkt jakim jest kredyt konsolidacyjny.

Podsumowując prostymi działaniami, można zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem nie odpowiedzialnego zaciągnięcia długu, w złym miejscu, który może być potem jak kula u nogi i będzie ciągnął się nawet przez całe życie. Kredyt czy pożyczka, to nie zło, jednak trzeba zaciągać je odpowiedzialnie, co znacznie ułatwi stosowanie przedstawionych w tym tekście metod.

Data publikacji: 2016-03-03

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje