Indie – unieważnienie banknotów z kontrolą podatkową

indie-pieniadzeRząd w Indiach zdecydował się na unieważnienie banknotów 500 RS i 1000 RS – odpowiedników 10 i 20 dolarów. Były to banknoty o największym nominale. Wyglądało to mniej więcej tak, że o 19 w TV pojawił się premier i oświadczył, że 500RS i 1000RS to od teraz papier.

Rząd w Indiach od kilku lat próbował walczyć z ludźmi co nie chcą płacić podatków. Większość transakcji była przeprowadzana gotówką, tylko ułamek społeczeństwa płacił podatki. Na początku były zmasowane kontrole i sporo ludzi musiało w końcu oddać zaległy podatek. Niestety podejście ludzi do podatków nie zmieniło się. Nadal mało kto płacił daninę. Zyski z podatków nie wzrosły a nie można było skontrolować każdego.

Media w Polsce piszą o „wymianie” banknotów na nowe, ale to nie o to tutaj chodzi. Jest jeden mały szczegół o którym nikt nie pisze. Banknoty 500RS i 1000RS były używane głównie do przechowywania oszczędności, zabezpieczenia na życie. Wielu ludzi zarobiła te pieniądze i trzymała je w „skarpetach” i teraz mają ogromny problem. Rząd dał 30 dni na „wymianę” starych banknotów na nowe. Jak ktoś przyniesie np 100 Laks i będzie chciał wymienić na nowe a nie będzie miało to pokrycia w jego zeznaniach podatkowych ( coś na wzór naszego PIT ) to będzie miał bardzo duże problemy. Nie dość, że straci wszystkie pieniądze to jeszcze może pójść do więzienia. Cała akcja, nie była do końca przygotowana przez rząd… do dziś są ogromne kolejki do banków a ludzie mogą wypłacać tylko po 40 USD dziennie. Nowe pieniądze się drukują i będą drukować się jeszcze tygodnie jak nie miesiące. Osoby, które nie płaciły podatków czyli jakieś 90% społeczeństwa straciła całe oszczędności życia.

Efektów mimo wszystko nadal brak, ludzie nadal nie mają zamiaru płacić podatków. Wszystkie transakcje odbywają się nadal gotówką z jedną różnicą. Ludzie latają z taczkami pieniędzy i płacą banknotami odpowiadającymi 1 i 2 dolarom. Z kolei ludzie którzy mieli już jakieś oszczędności toną w płaczu, bo wszystko stracili.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje