Historia kredytowa w BIK. Co to jest?

historia kredytowa w bikW obecnym czasie idąc do banku, żeby wziąć nawet niewielki kredyt, zwykle słyszy się określenie, że bank musi „sprawdzić historię kredytową”. Co to właściwie znaczy? Każdy człowiek czasem musi się wspomóc pożyczką, czy zakupem na raty, ponieważ pensja jest niewystarczająca, żeby kupić wszystko za gotówkę. W tym celu w Biurze Informacji Kredytowej, w momencie wzięcia czegoś na raty czy jakiegoś nawet małego kredytu, pojawia się informacja o zadłużeniu. Oczywiście w tym przypadku nie kwota zadłużenia jest ważna, lecz fakt, czy dana osoba spłaca zobowiązania w terminie.

Dla banku jest to, bowiem informacja, że ta osoba jest lub nie jest rzetelna i można lub nie, udzielić jej kolejnego kredytu. Dla klienta banku o wiele lepiej jest, jeśli cokolwiek mamy w ratach i spłacamy regularnie, niż gdyby historia kredytowa nie istniała.

Dlaczego? Otóż, dlatego, że banki nie za bardzo chcą sprawdzać na własnych finansach, czy dana osoba spłaci kredyt, zaś historia kredytowa pokazuje, że ktoś już taką osobę sprawdził i jest ona rzetelna.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje