Funt szterling

stopy procentowe w stanach zjednoczonych bez zmianFunt szterling nieoficjalnie nazywany także na rynku walutowym jako funt brytyjski jest narodową walutą używaną w Wielkiej Brytanii i terytoriach zależnych. Historia funta brytyjskiego jest powiązana z tradycjami brytyjskiej rodziny królewskiej. Dlatego też waluta sygnowana jest wizerunkiem obecnie panującej królowej Elżbiety.Funt należy do jednej z najbardziej stabilnych europejskich walut.

Kurs funta ulega stosunkowo nie wielkim wahaniom, stąd też wielu obcokrajowców decyduje się na zarobkową emigracje do Wielkiej Brytanii. Bieżące notowania funta znaleźć można na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Warto zwrócić uwagę, że Wielka Brytania jako członek Unii Europejskiej nie jest członkiem strefy euro. Klauzula pozwalająca na zachowanie waluty dodatkowo umocniła kurs funta na arenie międzynarodowe. W przyszłości rozważana jest zmiana waluty na euro, jednak przywiązanie Brytyjczyków do tradycji zdecydowanie oddala ten moment. Ze względu na stabilność waluty jest ona chętnie wybierana jako jednostka monetarna na inwestycje, również ze względu na stosunkowo liberalne prawo regulujące prowadzenie działalności gospodarczej, co sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości, ale także napływowi dużej liczby emigrantów. Odnotowano, że w obecnym roku, kurs funta osiągnął najwyższy poziom w porównaniu z notowaniami z ostatniej dekady, wiadomość ta nie jest korzystna natomiast dla osób posiadających zobowiązania w tej walucie. Ze względu na fakt, że funt jest średnio ponad pięciokrotnie droższy od polskiego złotego, planując wyjazd turystyczny do krajów, w których walutą jest funt szterling liczyć się trzeba z relatywnie większymi kosztami niż w przypadku zwiedzania krajów strefy euro.

Stabilność funta szterlinga zapewnia tej walucie mocną pozycje wśród innych popularnych walut, a warto zauważyć, że popularyzacja w ostatnich latach rynku forex przynosi inwestorom i innym uczestnikom rynku zadowalające zyski.

Data publikacji: 18/06/2015

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje