Faktoring – bezpieczeństwo dla małych firm

Faktoring – bezpieczeństwo dla małych firmDostawa towarów lub świadczenie usług przez małą firmę zawsze wiąże się z ryzykiem współpracy z nierzetelnymi kontrahentami. Przedsiębiorstwa spóźniające się z uregulowaniem należności wynikających z wystawionych faktur mogą doprowadzić do upadłości małej firmy. Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo w tym zakresie, poznaj korzyści płynące z faktoringu.

Faktoring to usługa świadczona przez firmę faktoringową (faktora) na rzecz przedsiębiorstwa (faktoranta), która polega na wypłacie środków w ramach wystawionych faktur z odroczonym terminem płatności. Faktor monitoruje płatność i w razie konieczności wzywa dłużnika do zapłaty. W zależności od wybranej formy faktoringu, albo sam pokrywa należności (faktoring bez regresu), albo dokonuje tego przedsiębiorca (faktoring z regresem).

Chronisz się przed nierzetelnymi kontrahentami

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności to dla małej firmy duże ryzyko. Szczególnie, jeśli przedsiębiorstwo współpracuje z nierzetelnymi kontrahentami, którzy – mimo długiego terminu płatności – spóźniają się z uregulowaniem należności.

Faktoring eliminuje ten problem, ponieważ firma faktoringowa zobowiązuje się uregulować faktury zaraz po ich wystawieniu. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi obawiać się nierzetelnych kontrahentów – głównie wtedy, gdy wybrał faktoring bez regresu. Umowa obejmuje bowiem również cesję, w ramach której całe ryzyko niewypłacalności dłużnika przejmuje na siebie firma faktoringowa.

Zachowujesz płynność finansową

Współpraca z kontrahentami, którzy nie dotrzymują terminów płatności wynikających z faktur może doprowadzić małe firmy do szybkiej utraty płynności finansowej. Jest to pierwszy krok w stronę upadłości przedsiębiorstwa. Brakuje bowiem nie tylko środków na rozwój firmy, ale przede wszystkim na uregulowanie bieżących wydatków, np. związanych z wynagrodzeniem dla pracowników.

I w tym przypadku korzystnym rozwiązaniem okazuje się być faktoring. Otrzymując od firmy faktoringowej środki finansowe w ciągu kilku dni od wystawienia faktur, zachowujesz płynność finansową. Dzięki temu i twoje przedsiębiorstwo może uregulować swoje zobowiązania wobec innych podmiotów.

Nie tylko bezpieczeństwo, czyli dodatkowe korzyści z faktoringu

Decydując się na usługę faktoringu, zyskujesz większe poczucie bezpieczeństwa i oddalasz wizję upadłości przedsiębiorstwa. Na tym jednak korzyści wynikające z faktoringu się nie kończą.

Wybierając takie rozwiązanie:

  • zwiększasz konkurencyjność firmy – możesz wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności, wyróżniając się tym na tle innych podmiotów z tej branży,
  • stawiasz na dynamiczny rozwój – dysponujesz środkami finansowymi, które możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Sprawdź dostępne rodzaje faktoringu i wybierz ten, który najbardziej odpowiada potrzebom twojej firmy. Podejmij współpracę z firmą faktoringową i zapomnij o ryzyku związanym z nierzetelnymi kontrahentami.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje