Economist Intelligence Unit opublikowała ranking miast, w których żyje się najlepiej

ranking miast pożyczki

Według rankingu na 2019 r. sporządzonego przez Economist Intelligence Unit, miastem, w którym najlepiej się żyje jest Wiedeń – stolica Austrii obroniła swoją pozycję sprzed roku. Co ciekawe, w rankingu ośrodków najlepszych do życia znalazło się także jedno z polskich miast.

Pierwszą dziesiątkę otwiera Wiedeń, po którym znajduje się australijskie Melbourne, następnie Sydney, Osaka, Calgary, Vancouver, Toronto, Tokio, Kopenhaga i Adelaide. W pierwszej dziesiątce nie znalazło się żadne miasto położone w Polsce. Stolica Polski znalazła się na 66 pozycji – w 2018 r. zajmowała 65 miejsce.

Agencja badawcza opracowując ranking miast, w których najlepiej się żyje mieszkańcom, uwzględniła aż 30 czynników, wśród których można wymienić między innymi bezpieczeństwo, opiekę zdrowotną, dostęp do edukacji, a także warunki środowiskowe.

Wiedeń został uznany za miasto, w którym najlepiej się żyje – stolica Austrii posiada niezwykłą zabudowę i bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Na obszarze Wiednia znajduje się niemal 280 parków, a także wiele zabytków.

Bardzo wysoko notowane są australijskie miasta – Melbourne, Sydney i Adelaide. W pierwszej dziesiątce zostały także umieszczone miasta kanadyjskie i japońskie oraz stolica Danii – Kopenhaga. Świadczy to nie tylko o wyjątkowości tych miast pod względem turystycznym, walorów przyrodniczych i kulturowych.
Należy uwzględnić także opiekę zdrowotną, dbałość o środowisko i inne obszary sfery działań publicznych wpływające na komfort życia mieszkańców. Dania, Japonia, Kanada i Australia oraz Austria są pod tymi względami liderami – potrafiły wypracować odpowiednie mechanizmy i wzorce, co zaprocentowało w postaci poziomu życia mieszkańców, zapewne nie tylko miast znajdujących się w pierwszej dziesiątce rankingu Economist Intelligence Unit.

Opieka zdrowotna w Polsce, stosunek wzrostu cen do wzrostu płac oraz wysokie koszty życia, podobnie jak zanieczyszczenia atmosferyczne powodujące zjawisko smogu w dużych miastach, to główne czynniki, dla których miasta położone w Polsce raczej nie będą należały do grona miast, w których najlepiej się żyje – pomimo tego, że infrastrukturą, dostępem do kultury i walorami przyrodniczymi mogłoby się poszczycić nie jedno polskie miasto.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje