Dotacje na lata 2014-2020

Dotacje na lata 2014-2020

Kolejne lata maja przynieść nam nowe możliwości związane z pozyskiwaniem dotacji oferowanych przez Unię Europejską. Do tej pory przedsiębiorcy cieszyli się jednorazowymi dotacjami na otworzenie własnej działalności w wysokości dwudziestu tysięcy złotych, ale również wielkie formy mogły walczyć o kilkaset tysięcy złotych na modernizację swojej firmy. W tej chwili weszły nowe propozycje dotacji, na lata 2014-2020. Co takiego zatem powinni powiedzieć przedsiębiorcy, żeby skorzystać z pomocy Unii Europejskiej?

W tych latach otrzymaliśmy aż 20 miliardów więcej pieniędzy do rozdysponowania między przedsiębiorcami. Bardzo możliwe, że w kolejnym okresie po 2020 roku, już takiej pomocy nie otrzymamy. Oprócz tego, że Polacy będą mogli korzystać ze wsparcia jednorazowych wpłat, to jeszcze dodatkowo, będą mogli liczyć na atrakcyjne pożyczki, na rozkręcenie swojego biznesu.

Każde województwo otrzyma pulę finansową do rozdysponowania. Niestety każdy z regionów administracyjnych otrzyma kwotę teoretycznie dopasowaną do ich potrzeb. Z tego względu są to dość nierówne sumy. Dofinansowane będą poszczególne branże, dzięki którym będzie rozwijała się gospodarka, dział inteligentnych specjalizacji, wypływający na progres danego województwa.

Jak wiadomo, do tej pory uzyskanie niektórych dotacji było kłopotliwe, z tego względu, że wymagało przejścia to przez wiele skomplikowanych formalności, wypełnianie dokumentów, a i tak nie oznaczało to powodzenia i przesądzenia o otrzymaniu wsparcia finansowego. W tej chwili Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiada, że podczas tego rozdania puli dotacji, będzie o wiele prościej. Ale jest jeden haczyk, który trzeba rozpracować zanim złoży się pieniądze o dotację. Przede wszystkim przedsiębiorcy nie otrzymają szybciej pieniędzy, zanim nie zadbają o wszystkie pozwolenia na wykonywanie danych usług lub sprzedaży określonych produktów. W związku z tym należy zadbać o wszystkie pozwolenia, na przykład na budowę, ze strony sanepidu itp. Łatwiej będzie również przedsiębiorcom, posiadającym technologię, albo też produkt, wobec którego zarządzono procedurę ochronną. Chociaż wymaga to spełnienia długiej listy wymagań, to jednak takie rozwiązanie bardzo się opłaca.

Pomoc finansowa ze strony Unii Europejskiej, miała również charakter refinansowania zakupu nowych maszyn, a także technologii. Niestety w tym „sezonie” będzie to o wiele trudniejsze. Na bezzwrotne pożyczki będą mogli liczyć raczej naukowcy, a także osoby zajmujące się wyspecjalizowanymi badaniami. Dobrze jest zatem połączyć branżę naukową z prowadzeniem jakiegoś rozwojowego biznesu. Wtedy będzie się miało największe szanse na zdobycie dotacji.

W chwili obecnej jest zarejestrowanych ponad 140 podmiotów, które skorzystały z dotacji Unii Europejskiej. Oczywiście mowa jest o przedsiębiorstwach mających wyspecjalizowany produkt lub usługi. Najlepiej jest, aby dany podmiot zajmował się zupełnie czymś nowym, ale równocześnie mające usługi na niezwykle wysokim poziomie, nie odbiegającym od poziomu firm zagranicznych.

Kto jeszcze będzie miał większe szanse na zdobycie dotacji unijnej? Przede wszystkim te przedsiębiorstwa, które będą spełniały warunki tak zwanej odpowiedzialności społecznej. Dzięki tym firmom, ma zmniejszać się bezrobocie, chociaż na skalę lokalną. Ale również nie można zapominać o bezpieczeństwie środowiska. O wiele większe szanse na pieniądze z Unii będą miały przedsiębiorstwa proekologiczne.

Unijne środki finansowe mają wystarczyć nie tylko na założenie działalności gospodarczej, ale także na jej rozwój. Pozyskane pieniądze będzie można przeznaczyć między innymi na kursy i doszkalanie swojej załogi pracowników. Bardzo ważnym elementem okaże się tutaj również zatrudnianie szczególnie młodych ludzi, jak i również dawanie im możliwości obycia praktyk, czy stażu po skończeniu szkoły.

Warto śledzić na bieżąco odpowiednie konkursy, które pojawiają się na stronach związanych z dotacjami unijnymi, w tym również na stronach internetowych wojewódzkich lub powiatowych urzędów pracy.

Komentarze

  • Maciej 2014-12-05 04:42 Ocenił(a) na: 5,0

    Do podziału będzie ponad 18 mld euro, także będzie o co się starać :)

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje