Donald Trump w dalszym ciągu prowadzi w wyścigu o nominację GOP

donald trumpKontrowersyjny w swoich poglądach Donald Trump w dalszym ciągu jest faworytem w wyścigu o nominację GOP w wyborach prezydenckich. Przewiduje się, iż wygra prawybory w Michigan. Faktem jednak jest, że jego notowania słabną, a kampania już nie jest taka jak dawniej.
We wtorek odbywają się w Stanach Zjednoczonych kolejne prawybory prezydenckie. Tym razem w Michigan, Idaho, Missisipi i na Hawajach rywalizować będzie czterech pretendentów do nominacji GOP. Z kolei dwójka Demokratów walczy we wtorek tylko w Michigan i Missisipi.

Donald Trump wybory

Jak dotąd Trump jest faworytem w wyścigu GOP. Dotychczas wygrał aż w 13 spośród 20 stanów. Zapewnił sobie 384 delegatów z 1237 niezbędnych do zdobycia nominacji GOP. Jednakże przewaga Trumpa zmniejsza się. Przewaga Trumpa do zajmującego drugie miejsce Teda Cruza wynosi aktualnie jedynie 84 delegatów. Cruz wygrał w Maine i Kansas, z kolei w Luizjanie i Kentucky przegrał nieznacznie, a sondaże przedwyborcze wskazywały jednomyślnie Trumpa jako zdecydowanego faworyta.
Analityk GOP Henry Olsen w komentarzu dotyczącym prawyborów stwierdził „myślę, że dziś wieczorem każdy z nich wygra w dwóch stanach, co pozwoli im zdobyć podobną liczbę delegatów”.

Zarówno „Washington Post”, jak i ABC stwierdziły, że Trump, który nie ma żadnego doświadczenia politycznego, zaczyna dość zauważalnie tracić rozpęd. W USA Trump popierany jest przez 34% wyborców Republikanów, czyli o 3 punkty procentowe mniej niż na początku roku. Przewaga Trumpa nad Cruzem zmalała z 16 do jedynie 9 punktów procentowych. W Stanach Zjednoczonych wzrosły też notowania bardziej umiarkowanych polityków, Marco Rubio z Florydy oraz gubernatora Ohio- Johna Kasicha. Oczywiście tej dwójce daleko jednak do faworytów. Należy jednak podkreślić, że głosy wycofanych z wyścigu kandydatów trafiły nie do Trumpa, ale na korzyść jego rywali.
Słabnie również pozytywna opinia na temat Trumpa wśród republikańskich wyborców. Z kolei wzrasta liczba negatywnych głosów. Ponad połowa wyborców GOP lub niezależnych, ale ze skłonnością bardziej ku GOP, jest zdania, iż Trump nie jest wiarygodny ani uczciwy, problemem jest również brak doświadczenia w polityce, a także odpowiedniej wiedzy. Trump w ich opinii nie ma odpowiednich cech charakteru i temperamentu, w związku z powyższym nie nadaje się na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W starciu Trump- Cruz można przyjąć, że pierwszy przegrywa 41% do 54% na korzyść drugiego.

2/3 Amerykanów wypowiada się negatywnie o Trumpie. Przede wszystkim dlatego, iż ciągu szokuje opinię publiczną. Atakuje imigrantów i wyznawców innych religii, w zasięgu jego krytyki znajdują się również kobiety i niepełnosprawni.

Z pewnością jest jeszcze za wcześnie, aby móc stwierdzić, że słabnące notowania miliardera to stały trend. Część mediów oraz analityków jest zdania, iż słabnące notowania są wynikiem działań podejmowanych przez zmobilizowanych polityków, zwłaszcza Mitta Romneya i Johna McCaina, którzy obawiają się wygranej Trumpa.

Wpływ na notowania Trumpa mogła mieć także ostatnia debata kandydatów GOP. Trump znów nie szczędził kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem dotyczącym męskich genitaliów. Dodatkowo wpływ może mieć poparcie byłego członka Ku Klux Klanu Davida Duke’a, według którego zdradą dziedzictwa będzie głosowanie na innych kandydatów.

Demokraci są zdania, iż wtorkowe prawybory wpłyną korzystnie na notowania Hillary Clinton, która jest obecnie faworytką Demokratów. Według sondaży powinna pokonać Sandersa aż o kilkanaście punktów procentowych w Michigan. Stąd pochodzić będzie 147 delegatów, która będzie nominować kandydata na prezydenta w listopadowych wyborach prezydenckich.

Sanders, który określa się mianem socjalisty, wygrał jak dotąd w 8 z 20 stanów. Były to jednak mniejsze stany, w których większość stanowili biali i lewicowi wyborcy. Clinton z kolei wygrywa w dużych stanach. Jest popierana przez mniejszości narodowe oraz ludność afroamerykańską.
Według „New York Times” Clinton zapewniła sobie 1130 delegatów, natomiast Sanders jedynie 498 na 2383 niezbędnych do zdobycia nominacji.

Data publikacji: 2016-03-15

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje