Dla kogo jest pożyczka na dowód?

Kilka lat temu banki bez większych problemów oferowały swoim klientom kredyt na dowód. Wystarczyło przedstawić w placówce bankowej dowód tożsamości, żeby uzyskać pożyczkę albo kredyt. Decyzje odmowne zdarzały się tylko w wyjątkowych sytuacjach.

kredyt na dowód

Czego wymagają banki?

Pożyczki na dowód w bankach, skończyły się wraz z dotarciem do Polski kryzysu gospodarczo-finansowego. Nie był on tak mocny jak w wielu innych krajach, jednak poskutkował ograniczeniami nałożonymi na banki. Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom oraz SKOK-om, żeby każdy wniosek kredytowy był dokładnie sprawdzany, w celu ustalenia wiarygodności finansowej klienta. Wymaga to sprawdzenia historii kredytowej klienta w Biurze Informacji Kredytowej.

pożyczka na dowód

W bazie BIK znajdują się dane na temat wszystkich udzielanych oraz spłacanych kredytów, informacje o tym czy kredyt był kiedykolwiek brany i czy klient spłacał swoje zobowiązania terminowo, bez żadnej zwłoki.
W przypadku firm pożyczkowych sytuacja wygląda inaczej, ponieważ nie mają one dostępu – w ogóle lub pełnego dostępu – do baz BIK, choć niewykluczone, że w przyszłości ulegnie to zmianie. Z tego powodu można powiedzieć, że udzielają pożyczek bez BIK „znajomości historii kredytowej konsumenta”.
Jednocześnie banki wyliczają klientom zdolność kredytową i muszą zrobić to bardzo skrupulatnie, wydłużając tym samym czas podjęcia decyzji kredytowej. Tym samym kredyt na dowód, a dokładniej pożyczka na dowód, jest możliwa do otrzymania przede wszystkim w firmach pozabankowych.
Mają one tę zaletę, że nie dotyczą ich zalecenia KNF i mogą samodzielnie decydować o tym, co jest wymagane od klienta, aby mógł otrzymać pożyczkę. Jedyne z czym muszą być zgodne zasady udzielania pożyczki to Kodeks Cywilny oraz ustawa anty lichwiarska. Jednocześnie istotne jest pamiętanie, że pożyczki w firmach pozabankowych mogą być zaciągane tylko przez osoby pełnoletnie oraz spełniające pozostałe, ustalone przez firmę, wymagania.

Jak otrzymać pożyczkę na dowód?

Jak mówi nazwa, pożyczka na dowód powinien zostać udzielony za okazaniem dowodu, na którym znajduje się zdjęcie jego właściciela. Wiąże się to z tym, że takie wsparcie finansowe może być otrzymane jedynie przez osoby, które są obywatelami polskimi oraz mają stały adres zamieszkania na terytorium Polski. Obcokrajowiec, z racji braku tych elementów, nie będzie mógł otrzymać kredytu na dowód.
Kredyt taki jest właściwie pożyczką, ponieważ firmy pozabankowe nie mogą udzielać kredytów w pełnym tego słowa znaczeniu. Jednak dla klienta, pomimo różnicy w nazewnictwie, efekt jest taki sam – otrzymanie pieniędzy.
Aby dostać je na swoje konto konieczne jest wypełnienie wniosku online z prośbą o pożyczkę. Podaje się w nim nie tylko kwotę, jaką chce się uzyskać, ale również swoje dochody, miesięczne zobowiązania, dane osobowe, danie kontaktowe i sposób zarobkowania albo miejsce zatrudnienia. Pozwala to na przeprowadzenie szybkiej i często zautomatyzowanej wiarygodności kredytowej pożyczkobiorcy. Umożliwia to wydanie szybkiej decyzji o przyznaniu pożyczki albo odrzuceniu wniosku.
Kredyt na dowód jest przeznaczony i dedykowany przede wszystkim osobom, które potrzebują pieniędzy bardzo szybko. Procedura bankowa byłaby dla nich za długa, a dzięki firmom pożyczkowym mogą zobaczyć pieniądze na swoim koncie już po kilkunastu minutach.

Ostatni wpis [Aktualizacja: 18.11.2015]:

Komentarze

  • Radek 2015-11-17 12:41 Ocenił(a) na: 5,0

    Brałem taką pożyczkę na dowód kilka lat temu w Providencie. Pięknie mnie podliczyli i musiałem oddać kilka razy tyle. Nie polecam tej firmy!

  • henios25 2015-11-18 12:31 Ocenił(a) na: 5,0

    To ciekawe co piszesz, że w Providencie musiałeś oddać "kilka razy więcej". Ile czasu nie oddawałeś pożyczki? 10 lat czy 20 :D?

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje