Delikatny spadek indeksu IFO, DAX cały czas pnie się do góry

Grudzień dla Indeksu IFO, nie był zbyt sprzyjający, ponieważ oznaczało to dla niego spadek o 0,3 punktu. Dokładnie z 109,0 na 108,7 pkt. To było całkiem spore zaskoczenie dla analityków, ponieważ myśleli, iż indeks utrzyma się na identycznym poziomie.

Spadek nie odbył się jednak bez powodu. Za najważniejszą przyczynę takiego zachowania na giełdzie bierze się pogorszenie oceny gospodarki. Niestety w ostatnich trzech miesiącach doszło do drugiego już spadku indeksu. Tym razem wyniósł on 0,6 pkt. (ze 113,4 pkt. Na 112,8 pkt.). Jednak tym samym trzeba przypomnieć o oczekiwaniach na poziomie 104,7 pkt., które jednocześnie wyniosły najwięcej już od maja 2014 roku.

Także przyznać trzeba, że poprawiła się ocena koniunktury w gałęzi przemysłowej. Natomiast budownictwo, jak i sprzedaż hurtowa oraz detaliczna uległy niestety spadkowi. O poziomie indeksu IFO decyduje około 7 tysięcy menadżerów z sektorów: handlowego, przetwórczego jak i również budowlanego. Wypełniają oni ankietę, po czym wnioski przekładają się na poziom indeksu. Menadżerowie w ankiecie odpowiadają na pytania, w których odwołują się do obecnej sytuacji gospodarczej, jak i również przyszłości opiewającej na najbliższe pół roku.

Mimo spadku indeksu IFO, nie odstraszyło to inwestorów. Jednocześnie na giełdzie DAX podniósł się aż o 3%, tym samym osiągając wartość 10.781 pkt.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje