Czym jest kredyt konsumencki?

Czym jest kredyt konsumencki

Jeżeli wiele razy miałeś już do czynienia z pojęciem kredytu konsumenckiego, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym on tak naprawdę jest. Ponieważ będzie nam na pewno łatwiej stwierdzić, czy taki kredyt jest ciekawym rozwiązaniem dla nas, czy jednak nie do końca.

Bardzo często kredyt konsumencki mylony jest z kredytem gotówkowym. Okazuje się, że kredyt gotówkowy może być kredytem konsumenckim, ale wcale nim nie musi być. Pewnie teraz takie stwierdzenie wydaje się być co najmniej abstrakcyjne. Ale warto się z nim zmierzyć, by rzeczywiście zrozumieć, jaka jest różnica między tymi dwoma rodzajami kredytów.

Kredyt konsumencki – co to jest?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, iż kredyt konsumencki może być uznany na kwotę nie większą, niż 255,55 tys. złotych. Może on być udzielany w polskich złotówkach lub też w innej walucie. Najważniejsze jest jednak to, by zawsze maksymalna wartość tego kredytu pozostawała taka sama.
Kolejną cechą rozpoznawczą kredytu konsumenckiego jest to, że bank, który udziela takie wsparcie finansowe, musi koniecznie przestrzegać ustawy o kredycie konsumenckim. Jest to ustawa z dnia 12 maja 2011 roku. W myśl tej zasady, kredyt konsumencki może być udzielany wyłącznie konsumentom. W związku z tym, nie mogą korzystać z niej osoby oraz jednostki, które nie spełniają takich warunków konsumenta. Oznacza to dla nas oczywiście to, że raczej konsumentem nie będą przedsiębiorcy, czy też różnego rodzaju podmioty gospodarcze lub spółki.

W myśl tej definicji możemy również stwierdzić, iż faktycznie większość produktów finansowych, które udzielane jest osobom fizycznym, są właśnie kredytami konsumenckimi. Zaliczają się do nich popularne kredyty gotówkowe, ale i również pożyczki pozabankowe. Powinniśmy pamiętać również o kartach kredytowych. Jest to nich innego jak kredyt konsumencki w postaci limitu na karcie, z którego możemy korzystać niemalże w każdej chwili.

Prawa konsumenta

Dla banku, jak i również firmy pozabankowej są to tylko jedne z podstawowych informacji na temat tego, jakie cechy powinien posiadać kredyt konsumencki. Okazuje się, że również konsument powinien znać swoje prawa. Jeżeli tylko widzimy, że nie są one przestrzegane, możemy to zgłosić do konkretnego urzędu zajmującego się prawami konsumenckimi, bądź też najzwyczajniej w świecie ominąć tę jednostkę finansową.

Na pewno konsument ma prawdo do w pełni rzetelnych informacji na temat produktów finansowych. Dodatkowo do 14 dni od momentu zawarcia umowy, konsument ma prawo do jej zerwania. Dokonuje tego poprzez specjalne oświadczenie. Rzeczywiście sytuacja jest wtedy bardziej klarowna, ponieważ konsument ma prawo odmówić korzystania z usług lub produktu bez podania przyczyny. Najprościej ujmując ma prawo stwierdzić, że usługa lub produkt mu się nie podobają, więc chcą z niego zrezygnować.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje