Czy pożyczki społecznościowe zyskają większą popularność?

Czy pożyczki społecznościowe zyskają większą popularność?

Udzielanie pożyczek przez placówki bankowe stało się dla wielu klientów zbyt pretensjonalne. Polacy uskarżają się, że za dużo formalności, nie tylko zniechęca do starania się o pożyczkę, ale przede wszystkim wielu klientów skreśla przed zdobyciem potrzebnych pieniędzy. Według specjalnego raportu Lendico, można mówić o tym, że jeśli jest tylko taka możliwość, to Polacy pożyczają pieniądze od swoich bliskich. Aż 1/3 jest niezadowolona z usług banku i omija te placówki szerokim łukiem.

Zainteresowaniem wielu klientów cieszą się pożyczki społecznościowe takie jak kokos czy lendico. Jest to alternatywa, kiedy w banku nie mamy czego szukać, a na swoich bliskich nie możemy liczyć.

Polacy pożyczają pieniądze na różne cele. O tym świadczy raport, który wskazuje, że około 33% Polaków w zeszłym roku w ogóle pożyczyło pieniądze. Największą popularnością obok pożyczek od znajomych i rodziny, cieszą się kredyty gotówkowe lub zakupy w systemie ratalnym. O połowę mniej Polaków korzysta z debetu, który może mieć na własnym rachunku bankowym. Kolejnym sposobem na pożyczanie pieniędzy, jest karta kredytowa. Zaledwie 2% osób korzystających z pożyczek, zdecydowało się na kredyt hipoteczny, a jedynie 1% na pożyczki online.

Klienci najczęściej narzekają, na zbyt skomplikowane regulaminy, a także dokumenty przedstawiane przez placówki udzielające pożyczki. Jest to dla nich niezrozumiałe, że oprocentowanie reklamowane różni się od RRSO, czyli rzeczywistego oprocentowania. Ponadto Polacy unikają pożyczania pieniędzy w bankach, ponieważ martwią się, że koszty są zbyt wysokie.

Termin pożyczek społecznościowych nie jest już taki nowy. Po raz pierwszy forma takiej pożyczki zobaczyła światło dzienne w 2008 roku. Nadal za mało osób o nich słyszało, ponieważ tylko 7 procent Polaków wie na czym polega pożyczka społecznościowa. Według ekspertów rynek europejski zajmujący się właśnie tego typu pożyczkami posiada wartość 1 biliona euro!
Mimo, że świadomość Polaków w temacie pożyczek społecznościowych wydaje się bardzo niska, to Lendico uważa to za bardzo dobry wynik. Chociażby z tego powodu, że w Wielkiej Brytanii o pożyczkach od innych osób zdaje sobie sprawę zaledwie dwa razy więcej ankietowanych niż w Polsce. Jeśli ktoś były zainteresowany wzięciem pożyczki na Lendico, powinien liczyć się z odsetkami wynoszącymi około 10 procent (mowa już o oprocentowaniu rzeczywistym).

Jeśli się uda, to Lendico ma w planach zainteresowanie większej ilości Polaków pożyczkami społecznoświowymi. Oprócz tego, że Lendico chce otworzyć furtkę osobom mającym bardzo niską zdolność kredytową, w celu zdobycia potrzebnych pieniędzy, to również chce zagwarantować szerokie pole do popisu osobom, które zamierzają zainwestować swoje pieniądze w pożyczki innych. Inwestycje mogą zacząć się już od 100 złotych, natomiast maksymalny wkład finansowy wyniesie 100 tysięcy złotych.

Data publikacji: 23/08/2015

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje