Czy płatności kartą nadal będą opłacalne?

Płatności kartą w Polsce mają przejść cenowe rewolucje. Stawki interchange mają ulec zmianie. Pozostaje tylko pytanie, czy to będą zmiany z korzyścią dla klientów banków, czy niestety oni będą stratni?

Tak naprawdę trzeba podzielić najpierw karty płatnicze na czterostronne i trójstronne. Pierwsze to na przykład MasterCard lub Visa, będą mogły liczyć na obniżki. W ten sposób zwiększone są szanse na wzrost popularyzacji bezgotówkowych transakcji. Klienci zdecydowanie bardziej wolą płacić kartą, niż gotówką, chociażby ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo kradzieży.

Konsumenci mogą się jedynie obawiać tego, że masowo na rynku będą pojawiały się karty trójstronne, czyli takie jak American Express, bądź Diners Club. Niestety za ich posiadanie będą potrącane opłaty, które najczęściej będą ukryte w bardzo zawiłych i niezbyt zrozumiałych umowach. A to przyczyni się do tego, że klienci dopiero na wyciągu bankowym mogą sobie uświadomić, jakie ponieśli koszta w związku z założeniem takiej karty.

Według wiceprezes Federacji Konsumentów, Aleksandry Frątczak ma dojść do prób porozumienia pomiędzy konsumentami, wydawcami kart, jak i również bankowcami. Dlatego temat nadal nie został jeszcze zamknięty, tylko czeka na dalszy rozwój sytuacji.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje