Czy młodzie ludzie są dłużnikami?

młodzi ludzie dłużnikami?

Nie jest żadną tajemnicą, że młodzi ludzie najczęściej zarabiają najniższą krajową lub naprawdę niewiele więcej.  Z tego też względu mają oni często problemy z płatnościami w terminie. W chwili obecnej zadłużenie osób w wieku od 18 do 26 roku życia wynosi już 357 milionów złotych. Życie ponad stan prowadzą przede wszystkim mieszkańcy stolicy.

Jeśli mamy bardziej analizować młodych dłużników, to przede wszystkim dowiemy się, że najczęściej zadłużają się mężczyźni z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, a także śląskiego. Ponadto nie płacą oni w terminie rat pożyczek, rachunków za telefon lub Internet, a także alimentów.

W Krajowym Rejestrze Dłużników znajdują się młodzi ludzie za zaległości w opłatach związanych z chwilówkami, które zaciągnęli a z różnych powodów nie są w stanie ich spłacić w terminie. Zadłużenie z tego tytułu wynosi aż 133 miliony złotych. Tylko o dziesięć milionów złotych mniej, zalegają z tytułu nieuregulowanych rachunków telekomunikacyjnych. Suma alimentów, które są powodem zaległości u młodych Polaków, wynosi aż 43 miliony złotych. Dla przypomnienia, cały czas mówimy o ludziach pełnoletnich przed 26 rokiem życia!

W Rejestrze Dłużników można się znaleźć również z innego powodu. Wystarczy niezapłacony mandat za jazdę na gapę w wysokości 200 złotych, a nasze nazwisko znajdzie się na „czarnej liście”. Niestety nie obejdzie się to bez wpływu na zdolność kredytową młodych ludzi. Mianowicie jeśli już nasze nazwisko znajdzie się w rejestrze dłużników, to nasze szanse na uzyskanie kredytu w tradycyjnej placówce bankowej spadają niemalże do zera.

Jeszcze pewnie bardzo dużo osób nie ma tej świadomości, czym różni się BIG od BIK. Mówi się, że są pożyczki bez BIG, a także kredyty bez BIK. W systemie BIG, nazwiska dłużników, którzy uregulowali swoje należności, zostają po prostu usuwane. Natomiast w Biurze Informacji Kredytowej cała historia spłat, zaległości i innych procedur jest dokładnie rejestrowana.

Z obserwacji wynika, że średnia wieku pierwszego zadłużenia zaczyna się diametralnie obniżać. Młodzi ludzie chętnie korzystają z finansowego wsparcia ze strony rodziców, ale również nie odmawiają sobie zasięgania gotówki z instytucji pozabankowych, jak i również kart kredytowych. Życie z dnia na dzień i nie zastanawianie się nad gromadzeniem oszczędności bardzo często powoduje, że w razie niespodziewanych wydatków, młodzi Polacy znajdują się mocno pod kreską.

Komentarze

  • Antek 2014-12-05 04:48 Ocenił(a) na: 5,0

    Nie ma czemu się dziwić, wystarczy porównać lata 90 i możliwości do dzisiejszych i mamy odpowiedź dlaczego młodzi ludzie coraz bardziej się zadłużają.

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje