Czy brak OC się opłaca?

Czy brak OC się opłaca?

Polacy niechętnie płacą wszelkie podatki, składki i inne daniny, które są obowiązkowe. Wśród niektórych osób kończy się wyłącznie na niechęci. U innych znowu można zauważyć jednak próbę ominięcia nakazu.

Czy jednak taki manewr im się rzeczywiście opłaci? Szczególnie jeśli będzie chodziło o nieuregulowanie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego?

 

Uda się, albo się nie uda

Tak można byłoby w krótkim stwierdzeniu określić niepłacenie składki OC. Dla Polaków jednak powinna być to informacja, że państwo w konkretny sposób stara się o to, by na drogach było bezpiecznie. A jeśli już dojdzie do jakiejś szkody, muszą być wypłacane stosowne odszkodowania.

Sprawy nieubezpieczonych trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A jest to instytucja, która dokładnie sprawdza, który kierowca ma zapłacone OC, a który nie. Dlatego właściciele samochodu, nie są incognito na polskich drogach.

Brak OC, ile to kosztuje?

Wydaje się, że jeśli nie będziemy opłacać składek OC, to zaoszczędzimy bardzo dużo pieniędzy. Już co niektórzy sobie kalkulują, ile to w skali kilku lat, będą mieli pieniędzy do przodu. Wystarczająco dużo, żeby dołożyć do nowego modelu samochodu! To tylko złudne kalkulacje. Gdy tylko insynuacja wyłapie kierowcę, że nie ma on ciągłości w opłacaniu składki OC, natychmiast będzie musiał z tego tytułu zapłacić karę. I to wcale niemałą!

Już za 3-dniową przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym, kierowca będzie musiał zapłacić aż 700 złotych! Warto się nad tym zastanowić. W końcu ta kwota często odpowiada atrakcyjnym zniżkom, które można uzyskać wykupując pakiet OC i AC.

Kolejna stawka jest jeszcze bardziej „powalająca”. Jeśli OC ma lukę od 4 do 14 dni, to wtedy taki kierowca musi zapłacić równowartość płacy minimalnej, ale o wartości brutto. Taka kara wyniesie 1750 złotych. Gdy termin przekroczy okres 14 dni, stawka kary rośnie dwukrotnie! Oznacza to, że trzeba będzie oddać aż 3500 złotych. A jest to kara naliczana na samochody osobowe. W przypadku samochodów ciężarowych, te kary są dużo wyższe. Wtedy w przypadku braku OC przez okres:

  • do 3 dni – kara wyniesie 1050 złotych
  • od 3 do 14 dni – kara wyniesie 2630 złotych
  • powyżej 14 dni – kara wyniesie 5250 złotych

Są to nadal stawki mandatów za jedynie brak OC. A co jeśli kierowcy uda się uniknąć tej kary? Pozostaje jeszcze kwestia bezszkodowej jazdy. Mianowicie w przypadku spowodowania kolizji, wszystkie szkody są pokrywane z kieszeni kierowcy. Czy to już wystarczająca ilość argumentów, że brak OC, po prostu się nie opłaca?

Data publikacji: 16/06/2015

Komentarze

  • Romek 2015-06-16 09:23 Ocenił(a) na: 5,0

    Ja nie mam wykupionego OC i nigdy nie miałem jeszcze problemów.

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje