Cyberprzestępcy nie ustępują – logujesz się do bankowości internetowej? Uważaj!

Cyberprzestępcy nie ustępują logujesz się do bankowości internetowej Uważaj

Niestety prób wyłudzeń pieniędzy Klientów, którzy posiadają swoje oszczędności w bankach nie jest mniej, ale więcej. Poza tym, co chwilę pojawiają się nowe rozwiązania, z których korzystają cyberprzestępcy. Nic dziwnego, że osoby, które korzystają z bankowości internetowej, jak i również bankowości mobilnej, powinni być jeszcze bardziej czujni. Ponieważ co chwilę pojawiają się nowe sztuczki, których zadaniem jest wyłudzeniem wszystkich pieniędzy klientów banków.

Ostatnio pojawił się również nowy sposób, który ma polegać na wyłudzeniu pieniędzy osób, korzystających na co dzień z bankowości mobilnej. Takie ostrzeżenia wydała placówka mBanku. Według banku, cyberprzestępcy są coraz bardziej przebiegli, ponieważ działają w kilku etapach.

Warto zapoznać się z tymi sztuczkami, ponieważ przestają one być dla nas oczywiste, że ktoś chce wyłudzić dane do logowania. Fałszywe maile z prośbą o przelew lub podszywająca się strona do logowania, stają się dla nas coraz bardziej oczywiste. Dlatego cyberprzestępcy zaczynają działać coraz bardziej na okrętkę, tak by zmylić potencjalne ofiary.

Pierwszym etapem tak naprawdę jest pozyskanie danych ofiary. Na przykład wystosowywane są ogłoszenia o pracę, bądź też próbę pozyskania danych do logowania na pocztę elektroniczną. Czyli tutaj mamy marne szanse na to, by się zorientować, że przestępcom chodzi tak naprawdę o nasze pieniądze z konta bankowego. Jeżeli ofiara złapie przynętę, wtedy cyberprzestępcy przechodzą do kolejnego kroku.
Gdy już pozyskają cenne informacje, wtedy starają się przekierować numer telefonu osoby, którą mają na celowniku, na swój numer telefonu. Najczęściej załatwiają to za pośrednictwem Operatora. Podszywając się pod konkretną osobę używają danych, które pozyskali w pierwszym etapie. Zatem możemy spodziewać się przede wszystkim tego, że powinniśmy być niezwykle uważni w każdym miejscu, w którym ktoś nagle chce od nas zdecydowanie więcej danych, szczególnie do logowania, nawet na pocztę. Ponieważ właśnie dzięki dostępowi do poczty elektronicznej, nie ma już większych problemów ze zmianami różnych haseł, w tym również do swojego konta, z którego korzystamy jako Klienci konkretnego operatora.

Gdy już cyberprzestępca pozyska nasze dane do logowania się na telefon, pozostaje mu jeszcze jedynie zainstalować na urządzeniu aplikacji mobilnej bankowości, której jesteśmy Klientami. Wtedy używają oni wcześniej pozyskanych danych. Natomiast podszywając się pod nasz numer telefonu, nie będą mieli najmniejszego problemu również ze zdobyciem kodu autoryzacyjnego.
Kiedy instalacja aplikacji odbędzie się z pozytywnym skutkiem, niestety możemy spodziewać się tego, że na naszym koncie nie pozostanie zbyt wiele środków finansowych. Cyberprzestępcy wyprowadzą takie pieniądze, na które pozwolą im ustawione limity. Niestety większość Polaków nie zwraca na to uwagi przy zakładaniu nowego konta, przez co limity pozwalają na przelewanie naprawdę dużych środków finansowych. Tutaj jest mowa o kwotach rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pojawia się na pewno pytanie, czy w ogóle jesteśmy w stanie uchronić się przed tego typu atakami cyberprzestępców, które wydają się być opracowane już do perfekcji. Tak naprawdę nie ma na to złotego środka, trzeba być jeszcze bardziej uważnym i ostrożnym niż dotychczas. Na pewno powinniśmy uważać na wszelkiego typu wiadomości SMS, które są przesyłane ze znanych, jak i również nieznanych numerów. Jeżeli pojawi się informacja o tym by dokonać przekierowania, lub włączyć istotnych operacji. Nie bagatelizuj takich sms-ów, szczególnie jeżeli to bank informuje Cię np. o próbie zainstalowania aplikacji na telefonie, chociaż sam w ogóle w danym czasie tego nie robiłeś. Prawdopodobnie właśnie ktoś próbuje wyłudzić pieniądze przy pomocy tego rozwiązania.
Zgłoś to jak najszybciej do banku, by zablokować możliwość dalszej operacji. Nie powinieneś czekać, aż się wydarzy najgorsze, czyli nagle Twoje wszystkie oszczędności znikną z Twojego konta.

Innym rozwiązaniem jest również zmiana limitów mobilnych na zdecydowanie mniejsze. Dotyczy to zarówno limitów na przelewy bankowe, jak i również transakcje BLIK. Prawdopodobnie minie trochę czasu, aż klienci znowu oswoją się z nowym sposobem próby wyłudzenia naszych danych w celu kradzieży środków finansowych z naszego konta. Jednak należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały. Tym bardziej, że tego typu ostrzeżenia pojawiają się dopiero w momencie, kiedy już dojdzie rzeczywiście do jakiegoś wyłudzenia.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje