Co z mieszkaniami z kredytem hipotecznym?

Co z mieszkaniami z kredytem hipotecznym?

Teoretycznie mieszkania, które są obciążone hipoteką pod względem finansowym wyglądają dość atrakcyjnie. Ale wielu klientów wystrzega się takich nieruchomości jak ognia, bojąc się, że zostaną bez niczego – bez nieruchomości i zainwestowanych w nią pieniędzy. Czy jednak takie mieszkania skazane są na porażkę? Okazuje się, że do transakcji zakupu takiej nieruchomości można bardzo dobrze się przygotować.

Po pierwsze co powinniśmy zrobić, to przyjrzeć się księdze wieczystej. Tam znajdziemy najwięcej informacji. A konkretniej wszystkich interesujących nas danych należy szukać w czwartym dziale, który dotyczy wszystkich obciążeń hipotecznych.

Podstawową informacją, o jakiej nie powinniśmy zapominać, to że hipoteka dotyczy samej nieruchomości. Nie jest nią obarczony właściciel mieszkania. Dlatego też, jeśli na mieszkaniu pojawi się nowy właściciel, to przykładowo bank, może zwrócić się do niego o spłatę należności. Jeśli zależy nam na bezproblemowym zakupie nieruchomości, podczas transakcji zakupu, nie zapominajmy o wykreśleniu wpisu o hipotece z księgi wieczystej.

To jest naturalne, że nawet przy takich procedurach, potencjalni właściciele nieruchomości są bardzo sceptycznie nastawieni do powodzenia zakupu. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z dwoma etapami płatności. Pierwsza transza płacona jest wierzycielowi, na przykład placówce bankowej, za niespłacony kredyt hipoteczny, a drugą transzę – poprzedniemu właścicielowi. Takie mieszkania najlepiej jest kupować za gotówkę, choć nie trzeba w tym przypadku obawiać się produktów finansowych takich jak kredyty na zakup mieszkania. Choć przy małych kwotach, niektórzy klienci skłonni są wziąć pożyczki na dowód.

Wcześniejszy kredyt bez problemu można spłacić wcześniej. Czasami banki chcą za to uiszczenia prowizji, za taką możliwość. Po przelaniu pieniędzy za stary kredyt, stara hipoteka jest wykreślana z księgi wieczystej, natomiast trafia tam wpis o nowym zadłużeniu w nowym banku. Oczywiście wszystkie sprawy należy załatwiać notarialnie, tak aby być pewnym, że wszystkie formalności zostały dokładnie przeanalizowane i dopełnione.

Zanim jednak przejdziemy do takiej transakcji, która po wytłumaczeniu wydaje się dużo prostsza, zobaczmy jeszcze w jakiej walucie jest stary kredyt. W czasach, kiedy franki szwajcarskie były opłacalną walutą, w chwili obecnej przyczyniają się do przepłacenia za nieruchomość. Dlatego warto sobie przeliczyć, czy nieruchomość zadłużona w innej walucie, nadal się opłaca.

Data publikacji: 23/08/2015

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje