Co to jest BIK i czy warto go unikać?

co to jest bik?BIK to coś, co przeraża wiele osób. Czy jednak warto tak bardzo go unikać? Jaki ma wpływ na codzienne życie?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. W rzeczywistości jest to placówka a raczej rejestr wszystkich osób, które mają lub miały jakieś zobowiązanie kredytowe. Jeśli ktoś bierze kredyt, pożyczkę czy kupuje coś na raty, wówczas trafia do BIK. Jest to wykonywane automatycznie i służy temu, żeby banki wiedziały, kto ma, jakie obciążenie. Jednakże nie samo obciążenie je interesuje, lecz to, czy owe zobowiązania są spłacane. Jeśli spłacamy zadłużenie, nikt się nas nie przyczepi, ponieważ banków nie interesuje tak bardzo ilość rat, tylko fakt, czy nie ma zaległości w spłatach.

Co jeśli raty nie są spłacane?
Przede wszystkim jest to informacja dla banku, że taka osoba jest kompletnie niewiarygodna i z pewnością już żaden bank nie udzieli kredytu czy jakichkolwiek rat. BIK to informacja, żeby banki nie udzielały kredytu komuś, kto mimo sporej zdolności kredytowej, nie płacą zobowiązań.

A co, jeśli w ogóle nie ma nas w BIK?
Wiele osób myśli, że jeśli w ogóle nie będzie w BIK to szybciej dostaną kredyt, ponieważ nie mają żadnych obciążeń. Nic bardziej mylnego. Dla banku to oznacza, że osoba taka nie była przez nikogo sprawdzana i jest bardziej niewiarygodna niż ktoś, to nie zawsze w terminie spłaca raty. Konsekwencje takiego unikania BIK są często dla nas niemiłe, ponieważ w razie konieczności, gdy będzie bardzo potrzebna pożyczka, żaden bank nie pomoże, ponieważ nie wie, czy będziemy spłacać raty. Dlatego, jeśli mamy możliwość kupienia czegoś na raty lub wzięcia kredytu, warto z tego korzystać i budować własną historię kredytową. Warto wiedzieć, że pożyczki pozabankowe nie wliczają się do BIK. Tylko zadłużenie w bankach się liczy lub zakup na raty, który również jest udzielany przez banki.

Więcej o pożyczkach bez weryfikacji w bazach: https://www.finansoland.pl/poradnik/co-to-jest-pozyczka-bez-baz-jaka-najlepsza.html

Publikacja: 11.04.2016

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje