Co jest weryfikowane przy udzielaniu kredytu pożyczki z banku?

podpisanie umowy o kredyt pożyczkę

Banki są zobowiązane do dokładnego sprawdzania naszej zdolności kredytowej, w innym przypadku nie mogą udzielić kredytu. Niezależnie o jaki produkt finansowy chodzi, czy to będzie kredyt mieszkaniowy, samochodowy, czy może gotówkowy, procedury są bardzo podobne.

Klienci, zanim wybiorą się z wnioskiem kredytowym do banku, mogą już mniej więcej zauważyć, czy rzeczywiście mają szanse na pozytywną odpowiedź, czy w ich sytuacji występują pewne zastrzeżenia.
Aby sprawdzić, czy aby na pewno będziemy rzetelnymi kredytobiorcami, jesteśmy sprawdzani pod różnym kątem. Przede wszystkim wyliczane są wszystkie nasze dochody, jak i również historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.
Ważnym elementem są także inne zadłużenia, które ewentualnie posiadamy. Czy bardzo mocno wpłyną na wyliczenie naszej zdolności kredytowej, czy mamy jeszcze sporą poduszkę finansową pozwalającą na wzięcie kolejnego kredytu.

Czekamy na decyzję kredytową

W pierwszej kolejności wybieramy konkretną placówkę, w której chcemy wziąć kredyt. Oczywiście dokładnie zaznaczamy jaki produkt finansowy nas interesuje, nie mówiąc już o tym, że musimy mniej więcej zadeklarować kwotę oraz okres spłaty.
Wiele banków starając się o klienta, stara się przyciągnąć ich krótkim okresem na podjęcie decyzji kredytowej. Okazuje się jednak, że akurat ten element uzależniony jest od różnych czynników, i chociaż byśmy chcieli, nie zawsze jesteśmy w stanie go przyspieszyć.
Przede wszystkim okres oczekiwania na decyzję kredytową uzależniamy od tego, jaki kredyt nas interesuje. Na wzięcie kredytu gotówkowego możemy czekać niecałą godzinę, natomiast na ustalenie czy możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, już kilka tygodni.
Istotne jest również, w jakiej placówce składamy wniosek kredytowy. W końcu banki, jak i również Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe będą kierować się własnymi prawami, a co oznacza, czas oczekiwania na podjęcie decyzji może się między tymi dwoma rodzajami placówki, mocno różnić.

Warto mieć na uwadze własną historię kredytową. Mianowicie jeśli są w niej jakieś niejasności, posiadamy niespłacone zadłużenia, lub spóźniamy się z terminami, jeśli chodzi o płatności innych pożyczek, to zarówno w bankach, jak i również SKOK-ach, możemy mieć z tego powodu sporo problemów.
Oba rodzaje instytucji mają rozporządzenie ustalone przez Komisje Nadzoru Finansowego, o koniecznym sprawdzaniu historii kredytowej wszystkich klientów w Biurze Informacji Kredytowej.

Decyzja nie zostanie podjęta w sposób pozytywny, jeśli kredytobiorca nie będzie wykazywał się odpowiednimi dochodami. Chyba w takim razie nie trzeba nikomu tłumaczyć, że przychody liczone są nie tylko na kredytobiorcę, ale na wszystkie osoby będące w gospodarstwie domowym na utrzymaniu potencjalnego klienta banku. Istotna jest nie tylko wysokość zarobków, ale również rodzaj umowy, a także czas na jaki została ona zawarta.
Banki na przykład oczekują, że w celu zweryfikowania zarobków klienta, otrzymają zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy, lub wyciąg z konta bankowego, jeśli klient nie jest zatrudniony na umowę o pracę, ale na przykład sam prowadzi działalność gospodarczą.

Według Tomasza Józefowicza, eksperta eurobanku ds. Kredytów gotówkowych: „Na ocenę zdolności kredytowej wpływa szereg czynników – wiek kredytobiorcy i jego zarobki, dotychczasowe zobowiązania finansowe, liczba osób w gospodarstwie domowym, koszty codziennego życia, informacja o tym, ilu będzie kredytobiorców. Dlatego, jeśli już posiadamy zobowiązania kredytowe, a potrzebujemy wziąć kolejną pożyczkę, porozmawiajmy z przedstawicielem banku o możliwości konsolidacji kredytów. Umożliwi to np. wydłużenie okresu spłaty i obniżenie miesięcznej raty – co wpłynie pozytywnie na zdolność kredytową.

zdolność kredytowa

Każdy Polak ma szanse na to, aby poprawić swoją zdolność kredytową. Jeśli nasza sytuacja finansowa w obecnej sytuacji nie jest zachwycająca, warto skupić się na kilku ważnych kwestiach, aby ją zdecydowanie polepszyć.
W prosty sposób możemy zwiększyć swoją zdolność kredytową, jeśli poprosimy kogoś, by stał się on naszym współkredytobiorcą. Najczęściej wspólnymi dochodami posiłkują się małżonkowie, bądź na przykład dziecko z rodzicem. Wiadomo jest, że nie każdy chce podejmować takiego ryzyka, w związku z tym trzeba szukać innych sposobów na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi.
Naturalnie nasze zobowiązania chcemy spłacić w jak najszybszym okresie czasu. Jednak aby stać nas było na opłacanie miesięcznej raty kredytu, czasami wystarczy jedynie wydłużenie okresu spłaty. Wiadomo, że wtedy miesięczne raty będą o wiele niższe, jednak całkowity koszt kredytu mocno pójdzie w górę.
Czasami zdarzają się takie sytuacje, kiedy jesteśmy w potrzebie wzięcia kolejnego kredytu, mimo nie spłaconych do końca innych należności. Dobrze jest się zastanowić w takim momencie nad konsolidacją kredytów. Może to pozytywnie wpłynąć na naszą historię kredytową, jak i również zdolność do spłacania większego zadłużania.
Im większy posiadamy majątek, który stanie się zabezpieczeniem naszego kredytu, tym większą pożyczkę możemy zaciągnąć. Identycznie jest w sytuacji, kiedy dysponujemy większym wkładem własnym. Zatem warto wstrzymać się nawet do roku czasu z poważniejszymi kredytami, by zgromadzić większy fundusz na wkład własny.
Osoba, która ma za sobą przynajmniej jeden kredyt spłacony w terminie, jest dla banku bardziej wiarygodna, niż osoba, która do tej pory nigdzie się nie zadłużała. Przygotowując się do poważniejszych zobowiązań, nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć coś na raty i potem regularnie spłacać.

Komentarze

  • Adam 2016-01-22 03:09 Ocenił(a) na: 5,0

    A co z pożyczkami pozabankowymi?

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje