Ceny mieszkań pod koniec 2013 roku

ceny-mieszkanW ostatnich latach, sytuacja na rynku nieruchomości zmieniała się bardzo dynamicznie. Wartości mieszkań to spadały, to rosły w bardzo dużym tempie. Głównymi czynnikami, które miały wpływ na tę huśtawkę miały zwłaszcza liczne programy rządowe.

Najpierw Rodzina na Swoim, a teraz Mieszkanie dla Młodych, którego projekt nie tak dawno temu został przyjęty przez sejm. Teraz mamy IV kwartał roku 2013. Zbliża się sylwester, a ludzie powoli myślą o zbliżającej się „czternastce”. Niektóre osoby wciąż jednak zadają sobie pytanie, jak obecnie kształtują się ceny mieszkań. I na to właśnie, odpowie ten krótki tekst.
Może to być zaskoczeniem dla czytelników ale okazuje się, że ceny mieszkań w obecnym roku systematycznie spadały. Obecnie osiągnęły one stawki identyczne do tych, które obowiązywały w roku 2006. Czyli tuż przed wielkim boom budowlanym, który przypadł na lata 2007-2008. W czasach kiedy ludzie wręcz nagminnie kupowali mieszkania to średnia cena z mkw. na warszawskim rynku oscylowała w graniach 9500 zł. Obecnie za standardowe mkw. standardowego mieszkania dwupokojowego zapłacimy od 6000 do 7000 zł. Jak widać na podanym przykładzie różnica przekracza grubo ponad 1000 zł.
Skąd taki spadek? Z dwóch głównych powodów. Po pierwsze zakończył się gigantyczny boom na zakup mieszkań. Ponadto, jak już wspominałem na początku tego artykułu, dużo do powiedzenia tutaj miał program „Mieszkanie dla Młodych”. W momencie kiedy ogłoszono, że zostanie on wprowadzony, wielu klientów doszło do wniosku, że warto byłoby poczekać na ewentualne dotacje. Dlatego też wstrzymywali się z zakupem. Skutkiem tego był oczywiście spadek popytu. Developerzy teraz dysponują nadwyżką mieszkań, których siłą rzeczy muszą się pozbyć, żeby rozpocząć nowe inwestycje. Jest to więc idealny okres dla ludzi, którzy chcą znaleźć własne lokum. Niskie ceny mieszkań, połączone z większymi zarobkami i ofertą Mieszkania dla Młodych sprawiają, że teraz o wiele łatwiej można sobie pozwolić na własne cztery ściany.
Na koniec jeszcze jedna drobna uwaga. Jeżeli nie macie obecnie pieniędzy na zakup mieszkania, to dobrym pomysłem byłoby wzięcie kredytu lub pożyczki. Wiadomo, trzeba będzie je spłacić, ale tak niskie ceny mieszkań mogą się już nie powtórzyć.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje