Bezrobotni na Białorusi muszą iść do pracy

Idea bank planuje pierwszą emisję 32 zł za akcję

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka 2 kwietnia podpisał dekret o zapobieganiu społecznemu pasożytnictwu. Dekret obowiązuje wszystkich obywateli w wieku produkcyjnym oraz cudzoziemców mieszkających na stałe na Białorusi. Za osobę w wieku produkcyjnym uważa się już osobę od 18 roku życia, do 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet.

Dekret nie obowiązuje osób, które wychowują co najmniej jedno dziecko do wieku 7 lat, lub mają 3 lub więcej niepełnoletnich dzieci oraz oczywiście inwalidów.

Osoby, które nie podejmą pracy przez co najmniej 183 dni w roku bedą musiały liczyć się z opłatą w wysokości 3,6 mln rubli białoruskich ( w przeliczeniu na naszą walutę około 915 zł ). Nie uiszczenie opłaty w konsekwencjach będzie prowadziło do kolejnych grzywien, nakazu wykonania prac społecznych a nawet aresztem.

Jak wynika z „oficjalnych statystyk” około 500 tysięcy osób w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie płaci podatków, ale korzysta z darmowej edukacji, opieki medycznej oraz różnych zniżek np. komunalnych czy transportu publicznego. Statystyki są jednak mocno zaniżone gdyż na Białorusi proces rejestracji jako osoba bezrobotna jest skomplikowany i czasochłonny. Ponadto, osoba oficjalnie bezrobotna musi wykonywać prace społeczne za które otrzymuje symboliczny zasiłek ( kilkadziesiąt złotych ).

Komentarze

 • Damian 2015-04-06 08:35 Ocenił(a) na: 5,0

  Odnoszę wrażenie, że u nas w Polsce to się dba o bezrobotnych bardziej niż o osoby płacące podatki. Te miliardy dofinansowań dla bezrobotnych, a rozwiązanie problemu jakie proste, choć z drugiej strony takie trudne w tej zakłamanej UE.

 • Roman 2015-04-06 08:41 Ocenił(a) na: 4,0

  Problemy Białorusi wynikają z problemów Rosji. Każdy próbuje sobie radzić jak tylko może.

 • Wiesław 2015-04-06 10:01 Ocenił(a) na: 5,0

  Ale sobie to pięknie wymyślił ten Łukaszenka. Ta ustawa nie ma sensu, teraz to wszyscy się wyrejestrują i nie będzie oficjalnie bezrobotnych, co oczywiście nikt nie zmieni w tym kraju.

 • Tomek41 2015-04-06 12:31 Ocenił(a) na: 5,0

  U nas tym co nie chcą pracować to państwo płaci naszymi podatkami. I żyj w takim kraju uczciwie.

 • Sandra 2015-04-06 14:01 Ocenił(a) na: 5,0

  W Polsce też przydałby się taki dekret, żeby objął polityków. Oni tylko siedzą i naciskają te guziki - to nie jest praca.

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

 • Pożyczki
 • Kredyty
 • Karty
 • Konta

Aktualne promocje