Bezpieczne zaciąganie pożyczek i kredytów

Bezpieczne zaciąganie pożyczek i kredytówW Polsce bardzo popularnymi produktami finansowymi są wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki. Wielu z nich korzysta, jednak nie wielu wie jak to robić odpowiedzialnie i bezpiecznie, tak aby nie zapleść sobie na szyi finansowej pętli. Wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad, które przedstawi ten tekst, aby nie wpaść w finansową pułapkę nadmiernego zadłużenia, która nie raz pchała ludzi do ostateczności.

Pierwszą rzeczą o której trzeba pamiętać jest to że kredyt czy pożyczka powinna być ostatecznością. Warto rozważyć czy nie ma możliwości np. odwlec zakupu, aby sfinansować go następnie ze środków własnych. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość, jednak jeśli możemy, to lepiej nie zaciągać kredytu i pożyczki, który wiąże się z powiększeniem kosztu np. kupna telewizora.

Patrz na RRSO pożyczki

Wiele osób myśli że najlepsza oferta kredytu czy pożyczki to ta z najniższym oprocentowaniem nominalnym, tak jednak nie jest. Zdecydowanie ważniejsze od oprocentowania jest sprawdzenie realny koszt zobowiązania i RRSO czyli Realna Roczna Stopa Oprocentowania. Są to wskaźniki, które uwzględniają poza oprocentowaniem nominalnym, wszelkie opłaty konieczne do uzyskania kredytu czy pożyczki np. za ubezpieczenie. Najlepsza oferta to ta w której realny koszt jest najniższy, a co za tym idzie i RRSO, które pokazuję oprocentowanie z wliczonymi kosztami.

Dość oczywiste, wydaje się, że należy porównać kredyt czy pożyczkę z tymi oferowanymi przez inne banki. Obecnie w sieci istnieje wiele porównywarek i stron zajmujących się tworzeniem rankingów najlepszych ofert. Tak jak napisano wyżej, ważniejsze od oprocentowania nominalnego jest porównanie realnego kosztu długu.

Nie spłacaj kredytu inną pożyczką

Poza wyliczeniem kosztu realnego i dokładnym porównaniu różnych ofert, należy pamiętać o tym aby nigdy nie spłacać swoich zobowiązań kolejnymi zobowiązaniami. Prowadzi to do powstania tzw. pętli kredytowej czyli sytuacji w której, długi narastają, do tego stopnia, że bez zaciągania kolejnych zobowiązań nie jesteśmy w stanie ich spłacić. To zaś prosta droga do bankructwa. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest kredyt konsolidacyjny, który jest specjalnym produktem, mającym na celu łączenie zobowiązań w jedno.

Podsumowując, trzymając się czterech prostych zasad, można uniknąć bardzo niebezpiecznej sytuacji nadmiernego zadłużenia. Zdrowy rozsądek i umiar w finansowaniu wydatków kredytami czy pożyczkami, a także mądre wybieranie ofert, są szansą na uniknięcie pętli kredytowej i innych niebezpieczeństw finansowych.

Data publikacji: 2016-03-09

Przeczytaj także: https://www.finansoland.pl/poradnik/szybka-pozyczka-na-biezace-potrzeby.html

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje