Bankowość prywatna w Polsce

bankowosc-prywatna-co-to-jestBankowość prywatna dedykowana jest dla zamożnych klientów. Banki oferują takim osobom kompleksową i indywidualnie dobraną do potrzeb klienta obsługę finansową. W skali całego świata, by móc wejść na pułap bankowości prywatnej, należy mieć aktywa finansowe o wartości minimum 1 miliona dolarów. W Polsce ten pułap jest o wiele niższy.   

Private banking, czyli bankowość prywatna podchodzi do zapotrzebowań finsnowych swojego klient na długofalowy sposób. Polega to na tym, że nie liczy się wyłącznie czas teraźniejszy, ale również ustalany jest indywidualny plan zarządzania całego majątku na przestrzeni kilku, a nawet kilkunastu lat do przodu. Indywidualny klient posiada osobistego doradcę finansowego. W konkretnych momentach przedstawiane są najbardziej opcjonalne rozwiązania zarządzania tak dużym majątkiem. Przy wyborze inwestycji musi być wzięte pod uwagę, to czego klient indywidualny potrzebuje, a także na jakie ryzyko jest skłonny się zgodzić.

Niekoniecznie inwestycje muszą się ograniczać do produktów finansowych. W przypadku bankowości prywatnej, możliwości jest znacznie więcej. Przykładem mogą być inwestycje w nieruchomości czy dzieła sztuki. Z racji częstych zainteresowań kolekcjonowaniem dzieł sztuki, wprowadzono osobny dział bankowości prywatnej, nazywany art banking. W bankach zachodnich w życie wcielona jest zasada bogactwa dziedziczonego. Chodzi tutaj, że większość klientów na Zachodzie według określonej panującej tradycji, doskonale zdaje sobie sprawę jakie wymagania stawiać w swoim banku. W Polsce jeszcze nie obowiązuje tego typu zasada.

Bankowość prywatna w naszym kraju zaczęła rozwijać się dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i była ona proponowana wyłącznie przez największe banki w Polsce. Obecnie z bankowości prywatnej korzysta kilka tysięcy Polaków, którzy mogą się pochwalić aktywami o łącznej wartości powyżej 500 tysięcy złotych.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje