Bankowość internetowa – czy to jest bezpieczne?

Bankowość internetowa czy to jest bezpieczne

Obecnie nie tylko praktycznie wszystkie, ale również większość produktów finansowych, jest bez problemu dostępna za pośrednictwem Internetu. Możemy spodziewać się, że taka ilość będzie tylko coraz większa. Zatem pewnie w głowach wielu osób zaczynają pojawiać się pytania, czy rzeczywiście bankowość internetowa jest w pełni bezpieczna?

Szyfrowanie danych

Dostępność produktów bankowych poszła o krok dalej. Ponieważ możemy już nie tylko zalogować się na własny rachunek z dowolnego komputera, ale również coraz więcej banków decyduje się na wprowadzenie specjalnych aplikacji. Właśnie dzięki nim dostęp do rachunku ma być możliwy z telefonu, tabletu lub też innego urządzenia mobilnego.
To właśnie w tym miejscu możemy mieć spore wątpliwości co do tego, czy na pewno nasze dane, w żaden sposób nie zostaną przejęte przez nieodpowiednie osoby. W końcu korzystamy z telefonów, które w każdej chwili tak naprawdę mogą zostać przez kogoś skradzione, bądź też do naszego komputera może się ktoś włamać. Jeżeli mamy właśnie tego typu wątpliwości, to czas się uspokoić. Ponieważ wszystkie dane, które wprowadzamy do naszego konta bankowego, są odpowiednio szyfrowane.
Ponadto jeżeli już faktycznie zdarzyłoby się tak, że jednak ktoś się włamie jakimś cudem na nasz rachunek bankowy, to nie zapominajmy również o tym, że w takich okolicznościach nie zdziała zbyt wiele. Będzie mógł przelać jakąś kwotę na swoje konto, ale również będzie ona ograniczona. W końcu tutaj uruchamia się system zabezpieczeń. Podczas większych przelewów lub próby zaciągnięcia kredytu, mamy obowiązek wprowadzić dodatkowe hasło. Często takie hasła są wysyłane za pośrednictwem sms-a, ale zdarzają się sytuacje, kiedy są wysyłane do nas drogą listowną w postaci zdrapek.

Własne środki ostrożności

Oczywiście co chwilę możemy słyszeć o różnego rodzaju cyberatakach. Ponieważ nie można powiedzieć, że w ogóle się one nie zdarzają. Na pewno należy zachować odpowiednie środki ostrożności, by pod żadnym pozorem nie dać się nabrać hakerom.
Przede wszystkim na naszym komputerze lub też innym urządzeniu mobilnym, powinniśmy mieć zainstalowany program antywirusowy, który z powodzeniem będzie wykrywał wszelkie zagrożenia. Dodatkowo pod żadnym pozorem nie powinniśmy logować się na swoje konto z innej strony, niż strona główna banku. Każda inna strona, która jest podobna do tej, może okazać się ślepą uliczką. Wpiszemy swoje dane, ale niestety nie uzyskamy dostępu do naszego konta. W zamian za to, nasze dane do logowania zostaną po prostu przechwycone przez niepowołaną osobę.
Tutaj również powinniśmy koniecznie uważać na wszelkie wiadomości, które także podszywają się pod bank. Banki nie rozsyłają żadnych maili lub sms-ów, w których każą nam się natychmiast zalogować. Jeszcze dodatkowo w takich wiadomościach słyszymy nakaz kliknięcia w link, który został dołączony i właśnie po przekierowaniu na nową stronę zalogować się na własne konto.
Nie powinniśmy również dokonywać żadnych przelewów na nieznane nam konta lub wyglądające bardzo podobnie. Ponieważ wielu hakerów stara się podszyć pod znane firmy lub sieci telefoniczne, by wyłudzić od nas dane osobowe oraz dane do logowania się na nasze konto.

Przestępstwa internetowe

Oczywiście, jak już wcześniej wspomniano, takie przestępstwa się zdarzały i będą się zdarzać. Ponieważ na świecie nie brakuje osób nieuczciwych lub całych gangów, które tylko czyhają na czyjąś własność. Dlatego możemy spodziewać się, że niektóre banki będą zahakowane. Jednak bardzo szybko takie zagrożenia są wyłapywane, przez co od razu placówki bankowe mają okazję reagować.
Nasze pieniądze są bezpieczne. W przypadku takiego włamania i ewentualnej kradzieży naszych środków finansowych musimy spodziewać się przede wszystkim tego, że odszkodowania zostaną wypłacone z tak zwanego funduszu gwarancyjnego. Jednak oczywiście samemu zachować wszelkie środki ostrożności. Ponieważ z jednej strony bankowość internetowa jest bardzo dużym udogodnieniem, ale nie zachowując bezpiecznego logowania, możemy faktycznie przyczynić się do tego, że nasze dane logowania zostaną przechwycone przez inną osobę.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje