Banki ekspansja repolonizacji

repolonizacja-bankowInwestorzy, kapitaliści, osoby interesujące się giełdą, ekonomiści i bankierzy powinni przeczytać informacje zawarte w tym krótkim ale konkretnym artykule. Współczesny świat jest dynamiczny, podlega ciągłym przemianom, a wraz z postępem niezbędne są inwestycje w nowe pomysły i rozwiązanie. Polskie banki zaczynają przeżywać repolonizację.

Sektor bankowy w Polsce kształtuje się obecnie na kapitale zagranicznym, który wynosi około 60 procent udziału – w tym kraje zachodnie to mniej więcej 25 procent.

Wszystko jednak zaczyna ulegać zmianie w Polsce. Aktywa w Polsce zaczynają zmieniać proporcje, ponieważ zagraniczne banki mają problemy i pragną pozbyć się aktywów zainwestowanych w Polsce. Oznacza to, że polski kapitał zaczyna swoją odbudowę. Dobrym aspektem jest również to, że budowa i zrównoważony rozwój strategicznej realizacji zwiększenia kondycji rodzimych instytucji zaczyna przybierać coraz bardziej realną postać.
Polska obecnie jest w posiadaniu około 40 banków komercyjnych (kilka lat temu było ich 50). Oznacza to, że małe banki zaczynają znikać z rynku. Prawdopodobnie na rynku bankowym pozostanie około 5-6 dużych banków, które zgromadzą u siebie większość klientów.

Sytuacje na bankowym rynku polskim oddaje poniższy cytat:
– Mówi się o repolonizacji sektora bankowego dlatego, że stanowi on krwiobieg systemu gospodarczego. Jego kondycja, to jak on działa na styku z przedsiębiorstwami, z innymi sektorami gospodarki jest kluczowe dla zdrowego rozwoju, w szczególności dla kredytowania różnych przedsięwzięć – wskazuje dr Szalacha-Jarmużek. – Dlatego repolonizacja w tym sektorze byłaby cenna, pod warunkiem że nie doprowadzi do upadku i osłabienia tych zagranicznych oddziałów, tylko że będą one kupowane na zdrowych zasadach gospodarczych.

Podsumowując Polska zaczyna gromadzić kapitał w bankach, których rozwój i kondycja ulegają ciągłej zmianie na lepsze. Wiąże się to z drastycznymi zmianami, które szacuje się na eliminacji dużej części mniejszych banków na rzecz kilku mocnych i dobrze strategicznie zaprojektowanych, które będą dzielić między siebie wszystkich dotychczasowych klientów.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje