Banki będą mogły zabrać nasze oszczędności

Dolar na czarną godzinęKomisja Europejska dała Polsce i 10 innym krajom Europejskim dwa miesiące na wdrożenie dyrektywy na podstawie której zagrożone bankructwem banki będą mogły bezkarnie przejąć nasze oszczędności. Rozwiązanie te będzie funkcjonowało w identyczny sposób jak w 2013 roku podczas kryzysu bankowego na Cyprze.

W przypadku jeżeli w Polsce zostanie wdrożona ta dyrektywa każdy bank w Polsce, któremu będzie groziła upadłość będzie mógł przejąć pieniądze akcjonariuszy, wierzycieli a nawet pieniądze swoich klientów, którzy zdeponowali w banku więcej niż 100,000 euro.

Polski rząd musi wdrożyć tą dyrektywę i nie ma od niej odwrotu. W przeciwnym wypadku sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości i dostalibyśmy ogromną karę finansową.

Tego typu rozwiązanie zostało stworzone podczas kryzysu bankowego na Cyprze. Cypryjski rząd przejął wtedy ponad 10 miliardów euro, aby ratować swoje banki. O ile teraz w Polsce nie widać oznak kryzysu Polacy mogą spać spokojnie, co wcale nie oznacza, że można o tej dyrektywie zapomnieć. Prawdopodobnie zostanie ona wdrożona po cichu a kto wie czy za kilka lat gdy wybuchnie kryzys lud nieświadomy się mocno nie zdziwi.

Data publikacji: 26/06/2015

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje