Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych zaczyna swoja działalność

Już na początku 2016 roku, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) przymierza się do udzielenia pierwszych pożyczek. Polska jest członkiem instytucji, którą powołały do działalności Chiny.

Dyrektor Banku, Jin Liquin oznajmił, że pierwsza pożyczka zostanie udzielona na przełomie pierwszej i drugiej połowy roku. Jednocześnie pożyczki będą udzielane przy projektach mających na celu modernizację i wspieranie logistyki, ochrony środowiska, energetyki, zasobów wodnych, jak i również telekomunikacji oraz transportu.
Do tej pory nie jest określone, czy projekt wybudowania elektrowni jądrowej może liczyć na wsparcie ze strony Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

Bank ten jest międzynarodowym kapitałem, który skupia w sobie aż 57 członków założycieli. Do nich zalicza się między innymi Polska. Ale także wymienia się Wielką Brytanię, Niemcy oraz Francję. Oczywiście krajami członkowskimi, są także państwa azjatyckie. Według poprzedniego rządu, taka współpraca Polski z Azją ma zwiększyć szanse na rozwój gospodarki oraz polityki.
O wiele bardziej sceptyczny jest Marcin Jaskuła, dyrektor generalny Sino-Pol-Group, który uważa, że polskie firmy nie są w stanie dorównać warunkom stawianym przez pozostałe przedsiębiorstwa wkraczające na azjatycki rynek.

Komentarze

Dodaj swoją opinię

Ocena:

Nasi eksperci polecają

  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Karty
  • Konta

Aktualne promocje